Při extrémních vedrech lze ochladit i byt, který je neustále vystaven slunečním paprskům. Klimatizace není třeba

Fotografie: Depositphotos

Odporné horko je v letním období něco, s čím se zkrátka musí počítat a nelze se tomu vyhnout. Existují ale způsoby, jak byt nebo ložnici ochladit.

Nepříjemné dusno, noci, během nichž se nedá spát, a neustále nutný přísun čehokoliv studeného. Znají to asi všichni, tedy asi kromě těch, kdo vlastní kvalitní klimatizaci. Snahou v těchto dnech je co nejvíce se zdržovat v místech, kde je příjemné chladno, avšak ne vždy tato charakteristika platí právě pro naše byty a místnosti v domácnosti. Nejčastějším řešením je proto koupě klimatizace nebo obyčejného větracího zařízení, ale tento problém můžete vyřešit i jinak.

Zamezte přístup slunečním paprskům do místností

Sice se říká, že když svítí sluníčko, měli byste ho pouštět dovnitř pro přísun pozitivní energie. V létě toto ale nedělejte, obzvlášť v opravdu horkých dnech. Sluneční paprsky, které vpustíte do bytu, začnou ohřívat vše kolem, a rozhodně to není nic příjemného. Pokud si ale chcete v bytě trochu vyvětrat, nechte okenice pootevřené, aby se vytvořil mírný proud vzduchu, aniž by sluneční paprsky mohly osvětlit váš interiér.

Pokud máte závěsy a pootevřená okna, rozhodně neváhejte je použít. Díky pootevřeným oknům ve více místnostech také můžete vytvořit příjemný průvan vzduchu. Nezapomeňte si ale zabezpečit dveře, aby působením průvanu nebouchaly. Když je průvan vytvořen, umístěte láhev zmrzlé vody na okenní parapet tam, kde je průvan v místnosti, již chcete ochladit. Chlad zmrzlé lahve ochladí teplý vzduch přicházející do vašeho domu.

Položte mokrou látku přes okno

Ideálním nápadem je také natáhnout látku, kterou je třeba předem navlhčit studenou vodou, přes okna. Vzduch se tak osvěžuje průchodem každého průvanu. Dávejte ale pozor, abyste tkaniny příliš nepřemočili. Skvělými pomocníky jsou i zelené rostliny, které prostor skutečně osvěží, a navíc vám v bytě čistí vzduch. Zamlžte jejich listy nebo je navlhčete vlhkým hadříkem a ihned pocítíte, jak kouzelně rozproudí trochu svěžesti ve vašem pokoji.

Fotografie: Pixabay

Pokud vlastníte ventilátor, je to ještě dobré, avšak celý pokoj vám to neosvěží. Můžete proto vyzkoušet trik ze zmrzlou lahví, kterou pouze umístíte před puštěný ventilátor. Praktické je osvěžit pokoj večer před spaním, bude se vám pak lépe spát. Jakmile místnost vychladíte a půjdete do postele, přesuňte lahev na okenní parapet, aby se v místnosti přes noc neohřála.

Zdroj: Recettesplat

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]