Důmyslná past utne ovocným muškám tipec. Invazi zamezí chytře umístěný balzamikový ocet

Fotografie: Depositphotos

Objevují se i s tím nejjemnějším oteplením a dovedou potrápit i nejtrpělivějšího člověka. Jaro a léto jsou období, kdy ovocné mušky nemilosrdně útočí na vaše kuchyně.

Ačkoli se jim říká ovocné, rozhodně je nepřitahuje jen ovoce. Odkud vlastně pocházejí a hlavně jak s nimi bojovat? Přestože si můžete opatřit mnoho drahých prostředků, existují i další metody. Jednou z nich je generacemi otestovaná past na tento drobný hmyz. Ovocné mušky či octomilky jdou především po rozkládajících se potravinách. Ideální je v takovém případě právě ovoce, které je sladké a v létě volně přístupné na stole či jinde.

Co všechno je tedy přitahuje?

Kuchyně se v létě či na jaře začínají nevyhnutelně oteplovat. Přítomné ovoce či zelenina pak rychle zraje až kvasí. I bez toho však působí jejich aroma. Což ale není jediná věc, která tento drobný hmyz přitahuje, a které je tedy potřeba věnovat pozornost. Škůdce totiž velmi lákají i zavařeniny, džusy nebo džemy. To samé platí pro další tekutiny ponechané volně a bez dozoru. Dejte si pozor i na otevřené a přístupné odpadkové koše, je to další lákadlo.

Fotografie: Depositphotos

Jak vyrobit snadnou past?

V obchodech samozřejmě není nouze o nejrůznější chemické prostředky. Proč za ně ale utrácet, když prakticky všechno potřebné budete mít nejspíš doma? Jednejte proto okamžitě a záhy se těchto nezvaných hostů ve vaší kuchyni jednoduše zbavíte. Ačkoli je jejich životní cyklus celkem krátký (asi 30–45 dní), jsou i za tuto dobu schopny naklást desítky vajíček. Vezměte si tedy na pomoc několik pomůcek ze své vlastní spíže.

Do malé sklenice nalijte balzamikový ocet. Jeho vůně je pro mušky naprosto dokonalým lákadlem. Tuto past dejte na několik míst v kuchyni, hmyz se vydá za vůní, ale nádobu už nebude moci opustit. Zkuste to jednou navečer a ráno uvidíte, kolik mušek se vám uvnitř lapilo.

Jak zabráníte invazi do kuchyně?

I malé změny ve vašich každodenních návycích mohou v tomto ohledu mnohé vylepšit. V zásadě tu totiž platí to samé jako při obraně před jakýmkoli jiným hmyzem. Jednoduše proto, že v teplých měsících vás nebudou otravovat jen ovocné mušky, ale i komáři, mouchy či jiný hmyz. V první řadě proto nainstalujte do oken sítě proti hmyzu. Můžete udělat něco jako závěs i do dveří na terasu, vzhledem k provozu ale nebývá moc účinný.

Protože mušky lákají zcela konkrétní látky, vyhazujte opravdu pravidelně odpadky. Hlavně v parných dnech se jídlo kazí velmi rychle, což je jejich živná půda. Koš mějte také uzavíratelný, ideálně třeba ještě ve skříňce. Pro vás bude použitelný, zatímco mušky nebude tolik lákat. Nejhorší jsou otevřené nádoby.

Čistota je opět základ

Stejnou funkci plní zbytky od jídla na talířích a také na lince nebo prkénku. Stačí krájet jablko nebo pomeranč, aby trocha jeho šťávy zůstala na povrchu. Není to vůbec vidět, vy to necítíte, ale ovocné mušky si to snadno najdou. Platí to i pro obaly od džusů, případně PET lahve. Jakékoli sklenice, které používáte, pečlivě zavírejte a dávejte do lednice. Neuškodí ani otření zvenčí, kde zůstávají kapky, stopy a zbytky.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]