Pokud vás čeká rekonstrukce staršího domu nebo bytu, je velmi pravděpodobné, že se nevyhnete bourání zdí a vytváření nových příček. Ať už jsou důvody jakékoliv, při stavbě nové příčky máte mnoho možností. Podle potřeby můžete zvolit z více variant materiálů. Přečtěte si, jaké jsou vaše možnosti.
Stará dobrá cihla
Pro stavbu vnitřních stěn můžete využít základní stavební materiál – klasickou cihlu. Je dobré vědět, že existuje hned několik druhů cihel. Pozor si dejte na duté. Stěna z dutých cihel je lehká, avšak při zavěšování předmětů na tuto zeď narazíte na problém.
U cihel se můžete spolehnout na dobrou zvukovou izolaci a trvanlivost. Nevýhodou jsou vyšší náklady a vysoké zatížení podlahy. Instalaci proto přenechejte odborníkům, se kterými se o možnosti použití cihel poraďte a vyberte vhodný typ do vašeho domova.
Sádrokartonové desky
Velmi oblíbenou a hojně používanou metodou pro stavbu příček v interiéru jsou sádrokartonové desky. Na trhu najdete jejich duté i plné varianty. Ke stavbě plnohodnotných vnitřních příček e rozhodně vyhněte dutým materiálům. Vzhledem k jejich nedostatečné zvukové izolaci byste do budoucna litovali. Naopak jejich výhodou je:
- rovný povrch
- pevnost i pro zavěšení předmětů
- jednoduchá instalace
- některé druhy nabízí zvýšenou odolnost proti vlhkosti
Desky jsou navíc vyráběné v mnoha velikostech. Proto pro stavbu příčky v jakkoliv velkém prostoru pořídíte materiál podle potřeb.
Pórobetonové tvárnice
K výrobě těchto tvárnic se používá cement, křemenný písek a voda. Do této směsi je přidáván i hliníkový prášek. Ve chvíli, kdy ztuhne, vzduch prochází materiálem a bubliny zůstávají uvnitř, což značně odlehčuje hmotnost struktury.
Na trhu najdete takzvané „příčkovky“ z tohoto materiálu v předpřipravených blocích různých rozměrů. Vhodné jsou zejména desky o rozměrech 600×250, ale podle potřeb vyberete i s jinými rozměry.
Pěnové betonové bloky
Jejich složení se prakticky neliší od pórobetonových betonových desek s výjimkou jedné přísady. Místo hliníkového prášku se používají biologické látky, které výrazně zvyšují pevnost bloků. Problémem tohoto materiálu je, že může lákat hlodavce. Často se proto doporučuje volit raději materiál vyšší hustotou. Výhodou ale je, že je snadný na tmelení i instalaci. Za zvážení proto stojí konzultace s odborníkem, který vám podle vašich potřeb tento materiál doporučí nebo vyvrátí.
Skleněné cihly
Tento materiál se podobá kostkám a je ideální pro stavbu vnitřních příček ve vysoké vlhkosti a nízkých světelných podmínkách. Průhledné bloky jsou totiž schopné přenášet až 80% světla. K dostání jsou ale také matné, barevné a dekorativní varianty. Tyto cihly jsou vhodné jak pro stavbu malého okna, tak plnohodnotných stěn. Taková zeď ale musí být namontována s ohledem na požadavky zatížení. Proto tuto variantu opět konzultujte s odborníkem.
Fotografie: Pinterest