Tapety jsou opět v kurzu! Jak vybrat tapetu do domácnosti a která je ta nejlepší?

Tapety patří k oblíbeným interiérovým doplňkům, jež ozdobí, ozvláštní a vytvoří jedinečnou domácí atmosféru i v té nejnudnější místnosti. Pokud váháte, jestli vymalovat nebo vytapetovat, udělejte kompromis a zvolte obojí. Tapetovat nemusíte totiž celou místnost, bohatě stačí jedna nebo dvě stěny. Zvlášť má-li tapeta velký či jinak výrazný vzor. Ono zase všeho moc škodí.

V nabídce dnes najdete širokou platu tapet, co se vzorů, barev i materiálu týče. V prvé řadě je nutné vybrat vhodný materiál, podle typu místnosti. V obýváku bude mít tapeta zcela jiné požadavky na volbu materiálu než v kuchyni, kde se vyskytuje pára a mastnota z vaření nebo v koupelně, kde je hodně vlhkosti. O volbě správné tapety rozhoduje i kvalita a vlastnosti povrchu, kde budete tapetu umisťovat. Teprve pak přichází na řadu volba dekoru, barvy a potřebného množství.

Volba typu vhodných tapet

  • Papírové tapety – jsou vhodné do méně namáhaných míst, která nejsou vystavená mechanickému poškození či vlhkosti. Skvěle ozdobí místnost a mohou skrýt i mnohé nedostatky na stěnách.
  • Vliesové tapety – vyrobeny jsou z netkaných textilií a vinylových vláken, jsou omyvatelné a ve srovnání s papírovými tapetami i mnohem odolnější. Vhodné jsou do míst, kde hrozí větší riziko znečištění či poškození. Omývat je lze vlhkým hadříkem. S tímto materiálem se pracuje nejlépe. Rychle se lepí i odstraňuje. Lepidlo se nanáší pouze na stěnu, čímž si práci urychlíte i usnadníte.
  • Vinylové tapety – patří k nejodolnějším tapetám. A to jak proti mechanickému poškození, znečištění, tak proti vlhkosti. Hodí se tedy zejména do kuchyní a koupelen. Omývat je lze houbičkou, jemným kartáčem a mýdlovou vodou.

Barvy a vzory

Jakmile máte vybrán správný typ tapety, spočítejte, kolik rolí budete potřebovat. Je lépe vzít vždy o něco více a zbytek role uchovat. Teď už zbývá vybrat vhodný vzor a barvu. Do menších místností používejte světlé a jasné barvy, které opticky místnost rozjasní a zvětší. A naopak do větších místností můžete vybírat i tmavší odstíny.

Chcete-li místnost opticky rozšířit a snížit stropy, pomůže vám tapeta s proužky nalepená horizontálně. Naopak svislý vzor pomůže místnost zvýšit. Malé vzory tapet místnost rozšiřují a velké zužují, zmenšují. Mnohdy úplně bohatě stačí tapeta s velkým vzorem pouze na jednu nebo dvě stěny. Případně kombinovat malbu a tapetu jen do půlky stěny.

Obrázky: YouTube, realhomes