Při účinné dezinfikaci domácnosti byste se měli více zaměřit na určitá místa

V probíhající bitvě mezi vámi a domácími bakteriemi si můžete myslet, že bakterie mají výhodu. Na rozdíl od vás mohou být téměř všude najednou. Přesto udržování choroboplodných zárodků na uzdě pomáhá zabránit šíření nachlazení chřipky a jiných infekčních chorob.

V časech, kdy se světem šíří koronavirová nákaza, je naprostou nezbytností dodržování základních hygienických pravidel. Dezinfekční čistící prostředky si můžete buď koupit nebo vyrobit doma vlastní.

Místa s největším výskytem bakterií

Obecně platí, že jakákoli oblast vašeho domova s vysokým provozem a povrchy, kterých se často dotýkáte, je zárodečná banka. Ne všechny bakterie jsou škodlivé. Ale tam, kde jsou bakterie, jsou podmínky příznivé pro číhající viry nebo bakterie způsobující onemocnění.

Jedna studie zjistila, že kuchyňský dřez měl více bakterií než toaleta nebo odpadkový koš. Neřekneme vám úplně přesně, kde se zrovna u vás nalézá nejvíce bakterií. To se může domácnost od domácnosti lišit. Důležité však je zaměřit se na celkový úklid a otírat i místa, která se většinou při úklidu zanedbávají – kelímky a držáky zubních kartáčků, držáky na mýdla, kliky na dveřích (i venkovních, tam především) i oknech, úchytky, vypínače.

Umývat nejen toaletu, ale i celé okolí toalety. Tedy celou mísu zevnitř i zvenčí, podlahu před i za toaletou, boční strany, obklady kolem toalety a udržovat v čistotě i samotnou toaletní štětku (vyplatí se ji pravidelně měnit).

Důležité je umýt nejen vanu a umývadlo, ale i vodovodní baterie, kohoutky, páčky, odtok, špunt do vany.

Čištění mýdlem a horkou vodou odstraňuje nečistoty a špínu a zbavuje některých choroboplodných zárodků. Obvykle to takto stačí na mnoho povrchů. Možná však budete chtít dezinfikovat oblasti, které jsou domovem mnoha choroboplodných zárodků.

Čisticí dezinfekční prostředek může být vhodný pro rychlé čištění, protože kombinuje hned dva kroky. Můžete jej použít pro většinu kuchyňských desek a koupelnových povrchů. Většina čistících přípravků se nechává působit 5 minut, některé kratší dobu, jiné ještě delší. Pokud nemáte doma desinfekční čisticí prostředky, můžete si je vyrobit například z octa, jedlé sody, citronové šťávy, peroxidu vodíku, který máte patrně v lékárničce a výtečné jsou i esenciální oleje – rovněž mají schopnost ničit bakterie a viry.

Nikdy však nespárujte bělidlo s amoniakem nebo octem. Buď jedno nebo druhé. Nepoužívejte agresivní prostředky na všechno, mohlo by vám to poškodit nábytek a jiné bytové vybavení. Rovněž používejte při takovém úklidu ochranné rukavice. Chráníte tím citlivou pokožku. Nezapomínejte při takovém úklidu větrat!

Fotografie: Pixabay