Při vytápění domu lidé často volí špatné palivo, což může přijít draho. Alternativa je přitom dostupná a výrazně lepší

Fotografie: Depositphotos

Topení v domě je v tomto chladném počasí již nezbytné, avšak stále se moc lidí neshodne na tom, čím se vyplatí topit. Boje mezi sebou mají hlavně rašelinové brikety a uhlí.

Skandinávie a mnoho evropských zemí upustilo od používání tradičního uhlí. Bylo nahrazeno přírodnějšími a ekologičtějšími rašelinovými briketami. Ty jsou stále častěji nazývány také palivem budoucnosti – a má to svůj pádný důvod. Co způsobuje rostoucí počet jejich stoupenců a je jejich používání lepší než používání uhlí? Podívejme se na to společně.

Co jsou to rašelinové brikety?

Rašelinové brikety jsou ekologické palivo, nejčastěji se používají místo černého uhlí a dřeva. Jako jedna z hlavních složek půdy je těžba rašeliny mnohem jednodušší a levnější než uhlí. Důležité je, že Česká republika má velké zdroje této suroviny, což se promítá do příznivé a atraktivní ceny. Vznik rašelinové brikety je výsledkem procesu lisování rašeliny za velmi vysokého tlaku. Takové působení způsobuje, že má podobu tvrdých kostek, které se vyznačují dlouhou dobou hoření.

Lisované brikety se od tradičního palivového dřeva odlišují mnohem vyšší hustotou, která zabraňuje jejich rychlému rozdrcení. Charakteristickým znakem tohoto typu paliva je, že můžeme regulovat dobu jeho hoření. Pokud zajistíte přístup vzduchu do pece, brikety budou hořet silným plamenem. Jestliže chcete, aby rašelinové brikety žhnuly rovnoměrně po dlouhou dobu, stačí uzavřít přívod vzduchu.

Rašelinové brikety, nebo uhlí?

Rostoucí ceny všeho nás nutí stále pečlivěji porovnávat dostupné možnosti. Rašelinové brikety jsou dobrou alternativou k tradičnímu uhlí. Mají velmi podobné topné vlastnosti, pokud jde o dobu hoření. Obrovským plusem je, že je nemusíte neustále hlídat a přikládat, protože rašelina hoří rovnoměrně. Investice do briket vám také umožní vyhnout se nečistotám, protože se na nich tvoří méně skvrn než od uhlí. Pro volbu briket jsou také ekologické důvody.

Fotografie: Pixabay

Těžba rašeliny je mnohem méně komplikovaná než těžba uhlí a je to také plně biologicky rozložitelné palivo. Popel, který zůstane po vypálení briket, s úspěchem využijete jako přírodní hnojivo na květiny. Dodá půdě fosfor a draslík a to umožní rostlinám lépe růst. Aby brikety vydržely co nejdéle, měly by být skladovány v suché místnosti. Pokud takové místo nezajistíte, mohou brikety přestat plnit svou roli. Na trhu není nouze o brikety, které nemají s dobrým palivem mnoho společného. Je snadné najít nekvalitní palivo, které vážně ohrožuje váš kotel.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]