Při žloutnutí rostlin je první pomocí nejen rychlá zálivka

Žloutnutí rostlin jasně ukazuje, že je s nimi něco v nepořádku. Co v daném případě dělat a jaká je osvědčená první pomoc? Je to jednodušší, než si myslíte. Toto jsou rady zkušených zahrádkářů, kteří přesně vědí, co která rostlina potřebuje a hlavně proč žloutne. A vědět to nyní budete i vy.

Málo vody

Hlavním a nejčastějším důvodem žloutnutí rostlin je to, že vaše květiny mají málo vody. Nedostatek zálivky jednoduše ukazuje na to, že postupně usychají a to vede ke změnám jejich barvy. Řešení je v tomto případě jednoduché. Buď je zalijte, nebo je vyjměte z květináče a celý kořenový systém namočte po dobu 30 minut do vody. Potom zasaďte do vlhké zeminy.

Mnoho vody

Ke žloutnutí rostlin může docházet také v případě, že mají mnoho vody. Obvykle dochází k tomu, že rostlině hnijí kořeny a že má nedostatek kyslíku. V takovém případě přestaňte zalévat, nebo rostlinu přesaďte do čerstvé, podstatně sušší zeminy.

Aklimatizace

Žloutnutí rostlin se objevuje i ve chvíli, kdy se květina dostatečně neaklimatizovala. Může k tomu dojít ve chvíli, kdy jste si ji přinesli z obchodu, nebo ve chvíli, kdy jste ji přesadili, stejně jako ve chvíli, kdy jste ji dali na jiné místo. Nejprve zkontrolujte, zda vše odpovídá tomu, co potřebuje a pokud ano, tak jenom počkejte.

Špatná voda

Škodit může rostlině i to, že je zalévána špatnou vodou. Pokud máme být konkrétní, tak jí mohou vadit různé minerály ve vodě, stejně jako třeba chlor, který se dnes do vody běžně přidává. Proto je vhodné začít zalévat vodou, kterou necháte několik hodin odstát, nebo ji přefiltrujete speciálními konvicemi. Vhodné je také začít zalévat vodou dešťovou.

Málo živin

I to je častý důvod žloutnutí rostlin. Vaší květině jednoduše chybí potřebná výživa. Tu dodáte snadno, za pomocí hnojiv. Ta dnes buď koupíte, nebo se dají vyrobit z různých ingrediencí. Hnojte dle potřeby a rostlina bude v pořádku.

Mnoho světla

Ano, i to je důvodem žloutnutí. Rostlina může vlivem přímého slunečního svitu usychat, nebo je doslova spálena. Řešení je v daném případě snadné, jelikož postačí buď zajistit, aby na ní nešly přímé paprsky, nebo je možné změnit její místo.

Choroba

Posledním důvodem jsou choroby, nebo možní škůdci. Doporučujeme zkontrolovat, zda je vše v pořádku a pokud není, je na místě použít produkty, které ji vyléčí, nebo které škůdce eliminují.

Fotografie: Getty Images

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]