Domácí čističe efektivně pomohou při úklidu a navíc stojí jen pár korun

Myslíte si, že úklid bez chemie není možný? Vyvedeme vás z omylu. Místo čističů z obchodu lze využít věci, které máte doma. Díky nim lze odstranit jak nečistoty, tak se dají stejně tak dobře odstranit třeba i viry, nebo další nežádoucí látky. A jak na to? To se podíváme společně.

Univerzální čistič

Ten využijete nejčastěji. A jak ho připravíte? Stačí vám trocha voda, dále tekuté mýdlo a trocha octa. A je hotovo. Takto vznikne silný domácí čistič, který vám zaručí úklid bez chemie. A používat ho můžete v různých místnostech, na celou řadu různých povrchů.

Čistič oken

Ten samozřejmě lze využít nejenom na okna, ale lze ho využít třeba také na zrcadla a na další skleněné povrchy. Použít se dá ocet s vodou v poměru 1:1, stejně jako se dá použít také čistý alkohol. Obojí funguje velmi dobře.

Čistič podlah

Je jedno, zda máte podlahy laminátové, nebo vinylové, či snad máte dlažbu nebo klasické lino, dá se vše vyčistit jedním univerzálním čističem, se kterým bude úklid bez chemie hračkou. Potřebovat na něho budete kýbl teplé vody s trochou octu, do kterého přidáte pár kapek éterického oleje kvůli vůni. A touto směsí podlahu vytřete.

Čistič na dřevo

Uklízet pochopitelně musíte i dřevěné povrchy, tedy váš nábytek. Jak si udělat vhodný přírodní čistič? Opět zde bude základ v podobě vody a octu. K němu ale přidejte i olivový olej, který má na dřevěné materiály velmi pozitivní vliv.

Čistič na čalounění

I váš gauč nebo křesla si zaslouží péči. Uvidíte, jak se najednou rozzáří. Co budete potřebovat v tomto případě? Bude to jedlá soda a také pár kapek éterického oleje. Obojí smíchejte, abyste měli stále sypkou směs. Touto směsí váš gauč nebo vaše křeslo posypete. Takto nechte asi hodinu působit a potom vysajte.

Čistič na dřez a umyvadlo

Problémem je zde hlavně vodní kámen, ale i jiné nečistoty. Co funguje velmi dobře? Je to kombinace jedlé sody a octa, stejně jako trochy olivového oleje. Takto vytvoříte čistící pastu, se kterou nebude úklid žádným problémem.

Čistič odpadů

Co když se ucpou, nebo se z nich line nežádoucí zápach? I tady se se obejdete bez chemie. Postačí vám jenom ocet, který je třeba přivést k varu. Potom ho do odpadu nalijte a nechte působit klidně i několik hodin. Potom propláchněte a bude po problémech.

Čistič mikrovlnné trouby

Zaručí jak úklid bez chemie, tak i jednoduchost. Stačí vzít hrnek, do kterého nalijete polovinu octu. Dáte ho do mikrovlnné trouby a tu na několik minut zapnete. Ocet se začne vařit a odpařovat. Po vypnutí nechte troubu 5 minut zavřenou. Potom ji otevřete, vytřete a bude jako nová.

Čistič toalety

Co dobře zabírá na vodní kámen, na močový kámen, ale i na bakterie? Samozřejmě ocet. Ten ničím neřeďte a aplikujte ho pomocí rozstřikovače. A nechte ho pár desítek minut působit. Pokud bude mít vyšší teplotu, je to jenom dobře.

Fotografie: Pixabay, Freepik

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]