Připravte si levné a zároveň ekologické čistící prostředky na záchod. Vyčistí i extrémně špinavou toaletu

Fotografie: Depositphotos

Domácí čisticí prostředek na toaletu si v ničem nezadá s běžnými výrobky. Nejenže neobsahuje chemikálie používané v běžných výrobcích, ale stejně účinně čistí i záchodovou mísu.

Ačkoli nelze popřít účinek většiny komerčních čisticích prostředků, stále častěji se používá mnoho staromódních triků, které je nahrazují. Někteří lidé z toho dokonce dělají životní styl, který stojí za to přijmout, protože přírodní alternativy se osvědčují. Následující čističe jsou ideální pro ty z nás, kterým záleží na dopadu výrobků pro domácnost na životní prostředí a zároveň na čistotě. V tomto případě bude základem receptu na čisticí prostředek, o který se s vámi podělíme, ocet.

Ocet jako alternativa k výrobkům ze supermarketů

Tento recept na čistič toalet s bílým octem je dobrým příkladem toho, co můžete udělat s jinými přírodními ingrediencemi. Chcete-li využít vysoce efektivního účinku bílého octa na nečistoty a špínu na toaletě, doporučujeme vám postupovat podle následujících pokynů. Kombinace složek v tomto roztoku je vynikající pro boj s vodním kamenem a nečistotami, které mají tendenci se usazovat na stěnách záchodové mísy. Co budete potřebovat?

 • Jednu sklenici bílého octa,
 • 10 kapek levandulového esenciálního oleje,
 • 5 kapek citronového esenciálního oleje (nebo půl sklenice citronové šťávy),
 • půl sklenice boraxu,
 • lahvičku s rozprašovačem.

Začněte tím, že přísady nasypete do nádoby nebo přímo do lahve s rozprašovačem a důkladně promícháte. Před nalitím nebo nastříkáním směsi na stěny je třeba mísu vypláchnout. Nechte přírodní produkt působit přes noc a druhý den stěny vydrhněte toaletní štětkou. Spláchněte záchod a obdivujte výsledek.

Čajovníkový olej na čištění toalet

Pokud chcete, aby se vaše toaleta leskla čistotou a zároveň byla deodorizována, je tento recept určen právě vám. K výrobě tohoto ekologického čisticího prostředku budete potřebovat následující ingredience:

 • 1/2 sklenice jedlé sody,
 • jednu polévkovou lžíci čajovníkového oleje,
 • sklenici destilovaného bílého octa.

Nalijte sklenici bílého octa a lžíci esenciálního oleje do lahvičky s rozprašovačem a nastříkejte je přímo do záchodové mísy a po celé toaletě. Poté nechte přípravek několik minut působit. Druhým krokem je nasypat do mísy po spláchnutí půl sklenice jedlé sody. Pomocí záchodové štětky očistěte povrch a boky mísy a poté spláchněte.

Kastilské mýdlo na čištění toalet

Kastilské mýdlo je geniální přírodní produkt, který je šetrný nejen k přírodě, ale i k vaší pokožce, je rovněž i veganský a jeho využití v domácnosti je až neuvěřitelně rozsáhlé. Pro výrobu skvělého čističe toalety si připravte tyto suroviny:

 • Jedna a půl sklenice jedlé sody,
 • jednu sklenici destilované vody,
 • 1/3 šálku kastilského mýdla,
 • 25 kapek esenciálního oleje podle vašeho výběru.
Fotografie: Freepik

V nádobě smíchejte jedlou sodu a vodu, dokud se zcela nerozpustí. Opatrně nalijte kastilské mýdlo a poté přidejte kapky vybraného esenciálního oleje. Důkladně promíchejte, aby se všechny složky spojily, a poté roztok nalijte do lahvičky s rozprašovačem. Nastříkejte přípravek na boční strany toalety a nechte ho 5 minut působit, než začnete kartáčovat. Pokud chcete účinek přírodního čističe toalety ještě zvýšit, postříkejte mísu peroxidem vodíku nebo bílým octem, protože obojí působí jako dezinfekce.

Zdroj: Goodhousekeeping

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]