Horké počasí je pro rostliny skutečnou zatěžkávací zkouškou. Zalévat je nemůžete, kdy chcete

Fotografie: Depositphotos

Během horkých dnů trpí především zahradní rostliny a ty na terasách. Klíčové je jejich pravidelné zalévání, i to je však třeba provést ve správnou dobu a šikovně.

Při opravdu vysokých teplotách se zaměřte hlavně na malé kousky, pro ty jsou vedra extrémním rizikem. Jsou-li zahradní rostliny správně zastíněny a mulčovány, mají šanci přežít letní vedra bez úhony. Jak ale konkrétně rostlinám pomoci? Kritické je správné zavlažování, mulčování půdy, zastínění rostliny a jejich kropení. Stejně tak je potřeba se některým postupům vyhnout, protože přinesou víc škody než užitku.

Voda a půda jsou základem

Správné množství vody je, nota bene v létě, naprostým základem rostlinného přežití. Zalévejte během večera, štědře, ale nepřelévejte. K nejrychlejším ztrátám vody dochází v květináčích, kde je odpar svižnější než na zahradě. Pak stojí za to zalévat ráno i večer. Chcete-li docílit větší vlhkosti, dejte rostliny na tácek s oblázky a trochou vody. Vodu nelijte přímo na listy, ale směrujte ke kořeni. Nepoužívejte studenou vodu z kohoutku, nechte ji trochu odstát.

Je také třeba mít na paměti, že i v horkém počasí vyžaduje každá rostlina trochu jiný objem. Dalším krokem je mulčování, které nejen snižuje riziko plevelu, ale pomáhá i během veder. Voda se totiž v upravené půdě lépe udrží, odpar je nižší. Opravdu kvalitní mulč také chrání kořeny před tím nejsilnějším sluncem. Nejde tedy jen o dekoraci, ale skutečný ochranný štít před nepříznivými vlivy. Ideální je mulč z kůry, listů nebo kopřiv.

Role stínu a kropení

Hlavně u křehkých, mladých a ještě nezakořeněných – nebo jinak citlivých exemplářů – je potřeba zastínění. Vynikající způsob je několik tyček zapíchnutých do země a na nich napnutá netkaná agrotextilie. Rostliny na terase v květináčích stačí umístit dovnitř. Rostliny na balkon volte obecně takové, kterým se na slunci skutečně daří – muškáty, oleandry nebo gazony. Podobně podstatnou roli hraje také kropení, chce to ale cvik a opatrnost.

Fotografie: Pxhere

Mějte od začátku na paměti nedělat to ve dne, když je slunce vysoko. Pokropené listy se mohou d silného slunce spálit a celá rostlina dostane teplotní šok. Navíc ne všechny druhy tento způsob postřiku ocení. Kupříkladu begonie, americké fialky nebo cokoli čerstvě vysazeného kropení přímo nenávidí. Prakticky u každé rostliny je potřeba dodržovat specifické postupy, pokud má kdekoli opravdu prospívat.

Čemu se vyhnout?

Vysoké letní teploty nejsou správnou dobou pro důkladnější a invazivní zákroky, například prořezávání. Výjimku tvoří výrazná květenství, kde pravidelné odstranění přidá rostlině na kondici. Neplýtvá pak energii na nová semena a absorbuje méně vody. Není také od věci omezit intenzivní hnojení, protože vede k vyšší spotřebě vody. Zdržte se rovněž přesazování, rostlina se totiž v horkém počasí hůře adaptuje na novou polohu.

Zdroj Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]