Přírodní hnojivo pro sazenice rajčat a paprik. Rostliny budou silnější než kdy předtím. Bohatou úrodu vám bude každý tiše závidět

Fotografie: Depositphotos

Ačkoli se dnes používají jen zřídka, jsou bobkové listy vynikajícím přírodním hnojivem. Obsahují totiž důležité vitamíny a mikroprvky potřebné pro růst rostlin.

Rajčata i papriky jsou oblíbenou zeleninou, kterou si doma nebo na zahradě každý rok zasadí miliony Čechů. V mnohých domácnostech už opět rostou. Pohled na keříky obsypané červenými plody rajčat nebo paprik potěší oko každého pěstitele. Aby tomu tak bylo, je třeba věnovat rostlinám kvalitní substrát a péči. Je důležité dodat jim i kvalitní hnojivo, které rostliny v růstu podpoří. Nemusíte nutně kupovat speciální hnojivo z hobbymarků, postačí vám k tomu obyčejný bobkový list. Jak na to?

Zázrak pro rostliny

Bobkový list obsahuje vitamín A, vitamíny skupiny B, kyselinu askorbovou, karoten, kyselinu nikotinovou a mikroprvky potřebné pro růst rostlin, jako je jód, draslík a mangan. Vitamíny skupiny B pomáhají asimilovat sacharidy a stimulují růst sazenic a jsou nezbytné pro mladé rostliny. Kyselina nikotinová přispívá k rozvoji kořenů a je užitečná, když rostliny nemají dostatek světla. Podílí se na fotosyntéze.

Karoten je přírodní antioxidant a brání růstu patogenních mikroorganismů. Vitamíny posilují rostliny, podporují jejich imunitu a pomáhají jim bojovat s většinou nemocí. Kromě toho bobkové listy obsahují třísloviny, které pomáhají dekontaminovat půdu. Zabraňují růstu plísní a hub, jež způsobují černou hnilobu.

Výroba práškového hnojiva z bobkového listu

Výroba hnojiva z bobkového listu je velmi snadná. Budete potřebovat pouze bobkové listy a mlýnek, kterým je dokonale rozdrtíte. Následně přidáte vzniklý prášek do substrátu a pořádně promícháte. Výživné hnojivo můžete používat každý měsíc. Vaše sazeničky budou krásné a zdravé a zaručí vám bohatou úrodu sladkých plodů.

Fotografie: Pexels

Zálivka pro pokojové rostliny

Aby nás pokojové rostliny potěšily svěží zelení a bujným kvetením, potřebují dobrou péči a pravidelné hnojení. Dnes samozřejmě v obchodech najdete mnoho různých hnojiv, ale vůbec není třeba tam chodit. Stačí jít do kuchyně pro bobkový list.

K přípravě vavřínového rostlinného hnojiva vám stačí vzít 4 bobkové listy a zalít je 1 litrem teplé, asi 70stupňové vody. Nechte listy louhovat 3–4 hodiny a hnojivo je připraveno. Může se použít jako postřik na listy, ale i na zalévání kořenů. Nezapomeňte hnojit s mírou a neprovádějte tuto zálivku častěji než jednou za měsíc.

Zdroj: GardeningKnowHow

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]