Nenasytní slimáci a hlemýždi mohou během chvíle zničit celou úrodu. Není tedy divu, že hledáme nejrůznější způsoby, jak škůdce zlikvidovat a zachránit naše zeleninové a květinové záhony.
Na zahradách se můžeme setkat s ulitníky a nahými plži. Zatímco ti první nejenže vypadají přátelštěji, ale nejsou ani tak škodliví, protože se živí hlavně odumírajícími výhonky a listy, ti druzí způsobí skutečnou spoušť. Ukrývají se především ve stinných a vlhkých zákoutích zahrady. Jejich největší aktivita je v zamračených deštivých dnech, těsně po dešti. V jejich nabídce dominují nejen květiny, kterými se snažíme zdobit naše zahrady, ale také zelenina. Přítomnost slimáků a plžů vylučuje bohatou úrodu.
Přírodní prostředky proti slimákům a plžům
Je pravda, že existuje spousta chemických přípravků určených k boji s vetřelci, ale přírodní metody odstraňování slimáků a hlemýžďů jsou mnohem ekologičtější a často i podstatně levnější. Tentokrát se zaměříme na rostliny, které odpuzují slimáky a plže. Na přítomnost rostlin odpuzujících slimáky na zahradě myslete na jaře, kdy plánujete osazovat a upravovat zeleninové a květinové záhony. Umístěte je do blízkosti druhů, které jsou pro škůdce nejatraktivnější.
Lichořeřišnice versus plži
Zahrádkáři tuto jednoletou rostlinu milují, protože rychle dosahuje velkolepých rozměrů a není příliš náročná. Roste bujně na slunci i v polostínu, takže ji můžete použít jako přírodní štít, který chrání ostatní rostliny před útoky slimáků. Vůně oranžovožlutých květů je obzvláště dráždivá. Zajímavé je, že jsou jedlé, takže je můžete použít do svých pokrmů jako originální ozdobu salátů.
Voňavá a krásná levandule
Její vůni si lze jen těžko splést s jinou. Potenciál této rostliny se využívá v aromaterapii a kosmetice, ale vyplatí se ji pozvat i do své zahrady. Mnoho odrůd úzkolisté levandule kvete fialově, růžově, modře a bíle, takže můžete vytvořit opravdu působivé zahradní aranžmá. Mimochodem, vůně levandule je nepřítelem slimáků a plžů. Listy pokryté jemnými chloupky jim také brání v dalším rozšiřování.
Vsaďte na plamenku
Nic vám název této rostliny neříká? Pravděpodobně ji znáte pod názvem flox. Její pěstování je velmi snadné. Svou práci může vykonávat ve stínu, kde se obvykle živí ničiví slimáci a hlemýždi bez ulity. Mimochodem, získáte tak další barevný akcent do svého prostoru. Hejna bílých, růžových, fialových a červených květů, v nabídce jsou však i dvoubarevné odrůdy.
Řebříček = váš spojenec
Rostlina se vyskytuje po celém Česku a je označována především jako surovina používaná v bylinné medicíně. Má antibakteriální a protizánětlivé účinky a někdy se používá při onemocněních trávicího ústrojí a těžko se hojících ranách. Je třeba si uvědomit, že silice obsažené v květech a listech řebříčku účinně odrazují slimáky.
Černucha nejen k jídlu
O používání kmínu jako zdravého a charakteristického koření se toho namluví hodně, ale jeho pěstování na zahradě je také velmi přínosné. Je to odolná rostlina a slimáci a hlemýždi se jí vyhýbají. Z estetického hlediska je nejoblíbenější černucha damascénská s velkými modrými květy. Samozřejmě existují i odrůdy s růžovými, fialovými a bílými květy. Krásně vypadají ve váze nebo sušené.
Zdroj: Porady Interia