S příspěvky na bydlení se v Česku roztrhl pytel. Mnohdy se vyplatí zůstat v drahém bytě

Fotografie: Depositphotos

Příspěvek na bydlení pobírá v ČR výrazně vyšší počet domácností než před nedávnem. Stát ho některým nájemníkům dává takřka darem.

Tento trend byl důsledkem inflace, která občany motivovala k tomu, aby se o dostupné formy pomoci od státu více zajímali. V březnu letošního roku pobíralo příspěvek na bydlení rekordních 300 tisíc domácností. A údajně příspěvek nevyužívají jen lidé ve finanční nouzi, ale také řada jiných domácností. A díky tomuto příspěvku si dopřávají komfortnější bydlení.

Program na podporu dostupného nájemního bydlení

Vláda zahájila program investic do dostupného nájemního bydlení. Program je součástí širší reformy nazvané Bydlení pro život. Ta má za cíl zvýšit podíl dostupných nájemních bytů na trhu. Z Národního plánu obnovy bylo v první fázi vyčleněno 8 miliard korun a o dalších zdrojích se vyjednává s Evropskou investiční bankou a dalšími institucemi.

Tento přístup vlády má pomoci zejména mladým rodinám, seniorům a veřejně prospěšným profesím, jako jsou zdravotní sestry nebo učitelé. Často se totiž stává, že na současném trhu nemohou najít dostupné bydlení. V novele zákona je dostupné bydlení definováno tak, že zahrnuje výhodné nájmy pro mladé lidi do 35 let a dále pro osoby, které nepatří do pětiny populace s nejvyššími příjmy. Tato opatření jsou reakcí na rostoucí potřebu dostupného bydlení v ČR a představují významný krok k zajištění bydlení pro co nejširší spektrum obyvatel.

Důchodce proměnil nákladní auto na elegantní domov, jehož interiér by ocenili i milionáři

Příspěvek na bydlení pobírá kde kdo

Je důležité sledovat, jaký dopad budou mít uvedená opatření na trh s bydlením a také na sociální spravedlnost v zemi. Konkrétní případy totiž ukazují, že na příspěvek dosahují i lidé, kteří netrpí finanční nouzí. Prostě zjistili, že jim vláda nabízí doplacení komfortnějšího bydlení, píší na webu iDnes. A tak to hojně využívají. Jedna z respondentek sdělila: „Šla jsem do dražšího bytu a půlku mi platí stát.“ Z toho je patrné, že v Česku se z příspěvku na bydlení stala vstupenka do lepšího obydlí.

Jiná žena po odstěhování přítele uvažovala o přestěhování z bytu 3+kk do menšího, neboť by poplatky sama neutáhla. Pak ale zjistila, jak je to s příspěvkem na bydlení, a přestěhování do menšího se nekonalo. První tři měsíce jí stát přiznal částku kolem 11 tisíc, čímž jí pokryl více než polovinu nákladů na bydlení. Od dalšího kvartálu byl příspěvek snížen na 7,6 tisíce korun, uvádí web Echo24. A sníženou měsíční částku žena pobírá dosud.

Není něco shnilého ve státě českém?

Další žena hledala byt v Praze. Věděla o vysokých nájmech, a tak spíše počítala s něčím malým, případně se spolubydlící osobou. Když ale zjistila, že existuje tato úžasná cesta, našla si větší byt (3+kk, 80 m2) a náklady na bydlení jí doplácí stát. První čtvrtletí to bylo kolem 7 tisíc korun, nyní jí byl schválen příspěvek 10 tisíc korun. Tak i jí stát přispívá na víc než polovinu nákladů na nájem a energie za byt v Praze-Holešovicích.

A tak si může třeba mladá osoba vyhlédnout pěkný velký byt například na Malé Straně s nájemným 22 tisíc korun. A jestliže její čistý příjem za poslední tři měsíce činil něco kolem 30 tisíc, už má asi tak 8 tisíc měsíčně vlastně jistých. Neboť na příspěvek na bydlení má nárok ten, kdo za ně utratí víc než 30 % příjmu, uvádí web MPSV.

Zdalipak zbyde i na 4člennou rodinu v této garsonce
Fotografie: Pixabay

Stát vlastně dává úžasný dárek nájemníkům ve velkých bytech. Tak proč by si hledali menší a levnější bydlení, když to za ně zaplatí celá společnost. Co si o tom myslíte vy? Tady řada lidí nemusí do tiny house, velký byt jim velkoryse doplatí stát. Na jedné straně krutý vládní balíček, na druhé straně tohle. Na BydlímeÚtulně jsme také psali o právech a povinnostech majitelů bytů při poskytování nájemního bydlení.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*