
Příspěvek na bydlení patří k nejdůležitějším dávkám státní sociální podpory. Ta pomáhá domácnostem s nízkými příjmy pokrýt náklady, které se s bydlením pojí.
V roce 2025 dochází k několika zásadním změnám, které ovlivňují jak výši této dávky, tak i podmínky jejího přiznání. Vysoké náklady na bydlení a energetická chudoba se začaly dotýkat poměrně velké části naší populace. I když se snížila inflace, která v posledních letech narůstala, ceny energií jsou neustále vysoké a stejně tak výdaje, které souvisí s bydlením. Například nájemné. Stále více lidí se tak obrací na různé instituce o radu či rovnou o pomoc.
Kdo má nárok na příspěvek na bydlení
Nárok na příspěvek na bydlení mají domácnosti, jejichž náklady na bydlení přesahují 30 % jejich čistých příjmů. V Praze je tato hranice stanovena na 35 %. Tento podíl však nesmí překročit takzvané normativní náklady na bydlení; ty jsou stanoveny vládou a pravidelně aktualizovány. Normativní náklady se liší podle typu obce a velikosti domácnosti.
O příspěvek mohou žádat vlastníci domů a bytů, včetně těch, kteří splácejí hypotéku (do výdajů na bydlení lze započítat úroky z hypotečního úvěru), členové bytových družstev, nájemníci v bytech i domech, a dokonce i osoby v ubytovnách anebo žijící v rekreačním obydlí. Pokud ovšem splňují stanovené podmínky. V roce 2025 se zvyšují normativní i srovnatelné náklady. Ty činí u vlastníků a družstevníků: pro jednu a dvě osoby 3 614 Kč, pro tři osoby 4 725 Kč, čtyři a více osob 5 700 Kč.
Stát nabízí pomoc s placením účtů za energie a bydlení. Stačí podat žádost o sociální dávky
Změny v příspěvku na bydlení 2025
V roce 2025 dochází k několika významným změnám, jež mají za cíl zjednodušit proces podávání žádostí a lépe reagovat na aktuální situaci na trhu s bydlením, jak uvádí web Peníze. Mezi hlavní změny patří:
- Navýšení normativních nákladů – vláda navýšila normativní náklady na bydlení, aby lépe reflektovala rostoucí ceny energií a nájmů. Pro žadatele to v praxi znamená, že více domácností může letos dosáhnout na vyšší příspěvek.
- Žádost lze podat online – není tedy nutné osobně navštěvovat úřad. To ušetří čas oběma stranám a sníží administrativní zátěž. Rozhodně se toho nebojte, na webu MPSV vás průvodce seznámí se všemi pravidly a pomůže žádost vyplnit i doplnit potřebné doklady.
- Delší platnost dávky – to znamená, že příspěvek bude přiznán na delší období. Příjemci tedy nebudou muset tak často dokládat své příjmy a výdaje.
Kdo si není jistý, zda má na příspěvek na bydlení nárok, může využít na internetu on-line kalkulačky. Ty po zadání správných údajů dokáží vypočítat výši příspěvku, anebo vám sdělí, že nárok nemáte. Prozatím není příspěvek přiznáván lidem, kteří bydlí v domovech pro seniory. I když i tady se možná začne blýskat na lepší časy. Od 1. července 2025 je plánovaná reforma dávek, týkající se i příspěvku na bydlení. Takže si musíme počkat, jaké další změny letošní rok přinese.
Příspěvky na bydlení se však staly jakousi dvousečnou zbraní. Pomáhají totiž i osobám, které to vůbec nepotřebují. Ale to už tak u sociálních dávek občas bývá. Na BydlímeÚtulně jsme také napsali o tom, jak funguje program Nová zelená úsporám Light. Nízkopříjmové skupiny osob tak mohou získat příspěvek na fotovoltaiku na ohřev vody.
Příspěvek na bydlení se ubytoven netika,pokud nemaji na pokoji svoji kuchynskou linku a sociální zařízení. Tak hle mito bylo řečeno na úřadě práce,když jsem tam byl sám zadat o příspěvek na bydlení, dam jsem ns firemni ubytovně