Zkušení pěstitelé přidávají do květináče s orchidejí kostku ledu. Škoda, že o tom většina lidí nemá ani zdání

Fotografie: BydlímeÚtulně

Krásná, avšak marnivá ozdoba domovů je téměř neodmyslitelnou dekorací jakéhokoliv interiéru. S péčí o orchidej vám pomůže i obyčejný led.

Orchidej je u nás tak rozšířená, že často zapomínáme na její tropický původ. Každý majitel této rostliny však z vlastních zkušeností může říct, že květina potřebuje opravdu hodně péče a pozornosti. Četnost jejího zalévání se odvíjí od vlhkosti okolního vzduchu a intenzity osvětlení. Mezi hlavní faktory, na které je třeba myslet, patří osvětlení, správná velikost květináče a dostatečná vlhkost. Pokud máte doma orchidej nově, či teprve zvažujete její koupi, určitě se vám bude hodit rostlinu zpočátku zalévat ledem.

Co led rostlině přinese

Využít kostky ledu k zalévání orchidejí je vynikající způsob, jak zaručit orchideji dostatečný přísun vody, aniž by vám začaly schnout nebo naopak uhnívat kořeny. Kostkami ledu navíc můžete orchideji dodat i potřebné hnojivo. Pokud kostky ledu předem správně připravíte, bude se mít vaše orchidej jako v bavlnce. Odměnou vám bude záplava krásných květů.

Správné zalévání orchideje

Pokud nevíte, jak často a kdy orchidej zalévat, můžete do květináče k orchideji jednoduše vložit kousky ledu. Nejenže rostlina bude mít neustálý přísun vláhy, ale kořeny množstvím vody nebudou strádat a uhnívat z nadměrné zálivky. Jako bonus se vyhnete i špinavým parapetům z přelitých odtokových misek. Stačí kousky ledu k orchideji pravidelně přidávat.

Fotografie: Depositphotos

Jak z kostek ledu udělat hnojivo

Abyste kořenovému systému orchideje dodali živiny navíc, můžete kostky ledu před jejich výrobou upravit. Jediná ingredience, kterou k tomu budete potřebovat, je rýže. Při přípravě rýžového pokrmu je třeba rýži vždy propláchnout. Vodu při proplachování nenechte odtéct do odpadu, ale zachyťte ji do misky. Rýžovou vodu pak můžete nalít do zásobníku na led a nechat zamrazit.

Na jedno zalití vám postačí 2–3 kostky ledu z rýžové vody. Taková voda je obohacena o hořčík, křemík, železo a fosfor, které přispívají k dobrému růstu rostliny. Toto hnojivo můžete využít pro jakoukoliv tropickou rostlinu. Pokud se vám nedaří rostlinu správně zalévat, určitě vyzkoušejte tuto vychytávku.

Zdroj: BHG

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]