Problém s nepříjemně zapáchajícím kobercem pomůže vyřešit domácí čistící směs ze dvou ingrediencí

Koberec je nedílnou součástí mnoha domácností i komerčních prostorů. Jsou příjemné a dodávají pocit útulnosti. Problémem je ale jejich čištění. Každý, kdo o nějaký koberec v domácnosti pečuje, ví, že se v něm hromadí nečistoty a prach. Výjimkou bohužel často nejsou ani nepříjemné zápachy. Přečte si, jak se jich nejlépe zbavit.

Co způsobuje zápach?

Malé koberečky nejsou problémem, vlezou se do pračky a jednoduše je tak zbavíme nečistot i případného zápachu. Problém nastává v čistění velkých koberců. Prach odstraníte samozřejmě pravidelným vysáváním. Další nečistoty lze pomocí úsilí a dobrých přípravků také většinou odstranit. Co ale nepříjemný zápach?

Prvním krokem by mělo být zamyšlení, odkud mohou pachy pocházet. Častou příčinou je například vlhkost. Pokud stoupá z podlahy skrz koberec, kde se mísí s jeho materiálem, vzniká charakteristický pach velmi podobný plísni. Kromě toho že je nepříjemný, může samozřejmě jako plísně způsobovat zdravotní potíže a alergie.

Koberec je zkrátka příznivým místem pro množení roztočů i nejrůznějších bakterií. Je proto naprostou nutností dodržovat správné zásady v jeho péči. Pokud se trvale nachází ve vlhkém prostředí, stojí za zvážení ho přemístit. Boj se zápachem by totiž byl začarovaným kruhem.

Jak ho rychle odstranit?

Velmi účinná je po této stránce jedlá soda. Tu po dokonalém vysátí naneste s vodou na požadované místo, nebo vložte přímo do rozprašovače a na místo nastříkejte. Ještě lepším způsobem, který navíc koberec i celou místnost provoní, je přidat do rozprašovače s jedlou sodou také 15 kapek vonné esence dle výběru. Směs nechte působit 20 minut.

Klidně ji můžete také zapracovat hlouběji do vláken pomocí smetáčku nebo jemného kartáče, aby bylo čištění ještě efektivnější. Poté ji důkladně vysajte. Díky tomu se účinně a poměrně snadně zbavíte zápachu, a navíc dodáte koberci příjemnou vůni, která se v něm bude příjemně držet.

Ani něco tak nepříjemného jako čištění koberců nemusí být tak složitý proces, jak jste si mysleli. Díky užitečnému triku se kromě nečistot zbavíte i nepříjemného zápachu, který vás do této doby mohl trápit. Kombinace sody a éterického oleje je velmi účinná. Soda pohltí pachy a olej dodá potřebnou vůni. Pro relaxaci zvolte levanduli, pro povzbuzení citrusovou vůni nebo vyberte jakoukoliv jinou vámi oblíbenou.

Fotografie: Freepik

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]