Hrabání děr na zahradě je chování psího detektiva. Jedním z důvodů může být i přítomnost škůdců

Fotografie: Depositphotos

Majitelé psů moc dobře ví, že je s nimi občas trápení. Klíčem ke spokojenosti jsou vytrvalost a trpělivost. Zkrátka a dobře se musíte naučit rozpoznat pocity svého mazlíčka.

Dokonce mohou nastat zvláštní situace, kdy si nevíte s chováním čtyřnohého miláčka rady. Když začne pes hrabat na různých místech zahrady díry, zpozorněte. Nemusí jít zrovna o maličkost. Toto je však typické pro některá psí plemena, jako jsou ta lovecká. Máte-li doma jezevčíka, teriéra nebo labradora, nemějte obavy, ale stejně nic neberte na lehkou váhu.

Nebuďte líní a choďte na procházky

Pokud se spoléháte na to, že velká zahrada nahradí psovi procházku, jste na omylu. Pejsek terén zahrady dokonale zná a často se nudí. I kdybyste se mu každičký den hodinu věnovali, cvičili ho a hráli si s ním, je to málo. Je nutné s ním vyrazit na procházku, protože se na ní vyřádí. Nehledě na to, že se jedná o skvělý trénink i pro vás.

V létě se musí pes zchladit

Jakmile začne pes hrabat na zahradě jako divý v parních letních dnech, nelekejte se, je to běžné. Potřebuje se totiž zchladit. Trávník je jeho útočištěm. Vyrážíte-li tedy na procházku, namiřte si to k vodě. Od věci není pořídit mu na zahradu malý bazének, rybníček nebo pískoviště. Ať je to jeho teritorium, ležení ve stínu mu v letním období horka a sucha nepostačí.

krtek
Fotografie: Pixabay

Dejte si pozor na škůdce

K dalším možnostem, proč pes hrabe v trávníku, je fakt, že se tam nacházejí škůdci. Pozná je totiž díky pachu, prostě tam nepatří. Jedná se zejména o krtky. Čtyřnohý mazlíček si myslí, že vám je pomůže vyhrabat, ale většinou na krtky nevyzraje. Jakmile si všimnete, že je pes nervózní a ničí trávník na zahradě, odnaučte ho to.

  • Opakujte jasné povely „ne“ a „nesmíš“.
  • Jakmile poslechne, odměňte ho pamlskem a pochvalte ho.
  • Vytvořte mu místo, kde se může zchladit.
  • Choďte na dlouhé procházky.
  • Zpočátku ho nenechávejte na zahradě samotného.
  • Nikdy ho netrestejte, musíte být trpěliví.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]