Proč si na zahradu pořídit vermikompostér?

Snažíte se najít smysluplné využití pro váš bioodpad, ale nechcete nebo nemůžete zakládat klasický kompost? Vyzkoušejte vermikompostér s žížalami, které z vašeho odpadu vytvoří biologické a velmi kvalitní hnojivo.

Žížaly konzumují bioodpad a zbytky, které následně vylučují, obsahují velké množství enzymů a prospěšných mikrobů, které zlepšují účinnost a výživnost půdy a podporují rychlejší růst rostlin. Také obsahují velké množství vápníku, hořčíku, dusíku, draslíku a fosfátů.

Jaké výhody přináší vermikompostér?

Výhod, které vermikompostér přináší, je celá řada. Nabízíme některé z nich.

Snižuje produkci skleníkových plynů

Pokud se bioodpad dostane na běžnou skládku, produkuje metan, skleníkový plyn, který je 21x silnější, než oxid uhličitý a skládky jsou celosvětově druhým největším producentem metanu.

Vytváří 100% přírodní hnojivo

Pokud se staráte o původ potraviny, dáváte do kompostéru pouze přírodní a přirozený bioodpad. Díky tomu pak máte 100%  přírodní hnojivo, které neobsahuje žádné chemické sloučeniny.kromě toho jej rostliny snadněji absorbují. Vzhledem k tomu, že žížaly denně zkonzumují až polovinu váhy svého těla, biologický kompost vzniká poměrně rychle.

Toto hnojivo je šetrné i k mladým rostlinkám, které nepoškodí ani nespálí, jako některá hnojiva průmyslová.

Snížení nákladů na likvidaci odpadu

Pokud platíte odpad na váhu, bioodpad je poměrně těžký. Tím, že jej dáte do kompostéru, jej nemusíte odevzdávat a tudíž za vámi produkovaný odpad platíte méně.

Větší odolnost rostlin

Díky kvalitnímu domácímu a přírodnímu hnojivu, které v kompostéru vzniká, budou vaše rostliny odolnější proti škůdcům a chorobám, které je napadají. Díky tomu, že je kompost přírodní nebudete svoje rostliny ohrožovat žádnými chemickými přípravky, které je mohou poškodit.

Snížíte zápach z koše

Biologický odpad podléhá rozkladu, při kterém vznikají nepříjemné plyny. Tomu se vyvarujete, když tento druh odpadu budete dávat do vermikompostéru, do kterého je umožněn přístup kyslíku, tudíž nepříjemné plyny nevznikají.