Proč si ženy potrpí na sklopené prkénko toalety? Není to pouze kvůli estetiky – má to především hygienické důvody

Každý z nás má nějaký zlozvyk. Ať už je to rozházené oblečení, neustlaná postel, neumyté nádobí. K největšímu nešvaru však patří nesklopené prkénko toalety. Dělá to téměř každý, nejčastěji však muži.

Víte, proč si ženy na tom tak zakládají? Rozhodně nejde pouze o estetický důvod. Hlavním důvodem jsou bakterie. Nesklopit poklop je sice nešvar, ale nechat nahoře i sedací prkénko je neomluvitelný prohřešek. Pokud je to i váš zlozvyk, odnaučte se jej. Hned vám prozradíme důvody.

Bakterie se rozvíří do okolí

Bakterie při spláchnutí nesměřují pouze do toalety, ale rozvíří se do okolí. Výsledkem je rozptýlení oku neviditelných částeček po celé místnosti. Dnes je moderní dělat koupelnu s toaletou jako jednu větší místnost. V takovém případě je velká pravděpodobnost, že se bakterie dostanou na ručníky, kosmetiku, hřebeny, zubní kartáčky a zkrátka všude. Zdá se vám to děsivé?

Je vědecky potvrzené, že tlakem se při spláchnutí bakterie rozprsknou až do vzdálenosti 4,5 metrů. Přičemž nejde o žádnou novinku. Těmito výzkumy se vědci zabývají již od roku 1975, kdy vědec Charles P. Gerba publikoval v jednom z časopisů tuto bizarní záležitost a uvedl, že nebezpečná bakterie E.coli po spláchnutí a rozptýlení do ovzduší a okolí žije ještě dalších 6 hodin.

Co moderní toalety?

Moderní toalety se dnes vyrábějí sice s nízkým průtokem, a tak se může zdát, že nemusí představovat až tak velké riziko, ale přesto tady riziko je. A ne malé. V roce 2013 byla provedená další studie a došla k závěru, že splachování bez sklopeného prkénka představuje značné riziko pro přenos infekčních onemocnění, u nichž se patogen vylučuje výkaly a zvratky.

Splachování navíc podporuje vzdušný přenos některých chřipkových virů. Bylo zjištěno, že splachování bez sklopeného prkénka vede až k 12x většímu průniku bakterií způsobujících průjem. I když si možná říkáte, že jsou tyto studie přitažené za vlasy a nesklopené prkénko nepředstavuje život ohrožující nebezpečí, tak existují minimálně tři důvody, proč prkénko vždy sklopit.

  • Estetika – sklopené prkénko vypadá mnohem lépe

  • Etiketa – je to prostě něco, co se ze slušnosti a ohleduplnosti k ostatním dělá

  • Praktické důvody – když vám něco vyklouzne z rukou, nespadne to do toalety, pokud bude prkénko sklopené

Obrázky: pixabay