Používání prodlužovacích kabelů s sebou nese vážná rizika. Požáry způsobují hlavně velké spotřebiče

Fotografie: Ra Boe / Wikipedia/ Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0 de

Prodlužovací kabely jsou v domácnosti dobrým pomocníkem. Jenže při nevhodném způsobu použití se mohou stát zdrojem značného nebezpečí.

Bez prodlužovacího kabelu se skoro žádná domácnost neobejde. Pevných zásuvek je v každé místnosti jen několik a spotřebičů, které elektrickou energii využívají, si kupujeme stále více. A tak jich do jedné pevné zásuvky připojíme několik pomocí prodlužovacího kabelu. Ovšem ne každý spotřebič můžete takto zapojit. Některé totiž spotřebovávají tolik energie, že mohou po zapojení prodlužovačku přetížit. A tehdy dojde k přehřátí, roztavení plastů, a možná dokonce i k požáru.

Velké spotřebiče

K těm řadíme sporák, ledničku, pračku, sušičku, myčku nádobí, bojler čili ohřívač vody, ale třeba i vysavač – ty musí být zapojeny samostatně do jedné pevné zásuvky. Rozhodně se je pomocí prodlužovacího kabelu připojit nepokoušejte. Prodlužovací kabely zpravidla snesou jen určité zatížení, zapojením velkých spotřebičů může snadno dojít překročení tohoto limitního příkonu, varuje web Chip. V horším případě pak u vás může začít hořet.

Do jednoho prodlužovacího kabelu nezapojujte dva spotřebiče, které aby dobře fungovaly, potřebují vysoký příkon. Jedním z příkladů je mikrovlnná trouba a kávovar. V případě, že pak spustíte jejich provoz současně, nemuselo by to dopadnout dobře. Mikrovlnka může vyžadovat 800 – 1 500 wattů a moderní kávovary se pohybují v podobném rozmezí, obvykle mezi 800 – 1 200 watty. Zapojíte-li oba spotřebiče najednou, k přetížení rozhodně dojde.

Díky používání spotřebičů mimo špičku lze ušetřit až 50 % výdajů na elektřinu. ČEZ nabízí nový tarif

Přetížení prodlužovacího kabelu

I další menší kuchyňské spotřebiče mohou být náročné na energii, třeba takové toastovače a topinkovače. Je-li to jen trochu možné, používejte v případě prodlužovacího kabelu vždy jen jeden spotřebič na něj napojený. Další příklad nevhodného použití dvou spotřebičů, napojených na prodlužovačku: elektrický ohřívač a fén, vyjmenovává web Deník.

K takové kombinaci by v zimě mohlo dojít, když si elektrikou přitápíte – oba přístroje mají velkou spotřebu energie, takže jejich současné použití přes prodlužovací kabel představuje opravdové nebezpečí. Když už si prodlužovací šňůry do bytu pořizujete, zvolte raději trochu dražší a modernější produkty, které mají systém ochrany proti přetížení. Na BydlímeÚtulně jsme také napsali o tom, jak můžete, díky novému dynamickému tarifu ČEZ, ušetřit za elektřinu.

Zdroje: Chip, Deník

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*