Profesionální uklízečka prozradila, jak nejlépe umýt radiátory. Díky jednoduchému triku vyčistíte i ta nejhůře dostupná místa

Fotografie: Depositphotos

Pro spoustu lidí je mytí a čištění radiátorů tou nejhorší prací. Největším problémem jsou špatně dostupná místa, to leckdy vyžaduje opravdu pevné nervy.

Pro mnohé je mytí radiátorů opravdovou bolestí a obzvláště mytí moderního radiátoru se zdá být téměř nemožným úkolem, protože mezery mezi sekcemi jsou tak malé, že se tam nevejde ani malíček. Co v takovém případě dělat? Ukázalo se, že tento problém se dá vyřešit velmi jednoduše a během několika minut. Přinášíme dva způsoby, jak se zbavit usazenin a prachu uvnitř radiátoru, a také informace o tom, proč je důležité radiátor umýt.

Jak vyčistit mezery v radiátoru?

Jak již bylo uvedeno, vyčistit úzké mezery v radiátoru může být opravdu očistec. Existují ale dva snadné způsoby, jak mezery důkladně vyčistit. K provedení první metody budete potřebovat nůžky, houbičku a lepicí pásku. Vezměte nůžky a konce zalepte kousky lepicí pásky nebo elektropásky. Z houbičky na mytí nádobí odtrhněte tvrdou vrstvu a odřízněte od ní asi polovinu. Namočte houbu do teplé vody se saponátem a upněte ji do nůžek. Poté nůžky s houbou vložte do mezery mezi sekcemi radiátoru a pohybujte jimi, aby se vnitřek pořádně vyčistil.

Při provádění druhé metody budete potřebovat naběračku, větší nádobu a hadřík. Začnete tím, že teplou vodu se saponátem smícháte v menší nádobce. Ještě než začnete, vložte pod radiátor lavor nebo kýbl, do kterého bude špinavá voda z radiátoru stékat. Poté pomocí naběračky i seshora a do otvorů každé sekce nalijte smíchanou vodu. Na závěr otřete povrch radiátoru hadříkem, aby na něm nezůstala přebytečná vlhkost.

Proč radiátor čistit?

Ať už máte jakýkoliv typ radiátoru, před začátkem topné sezóny je třeba ho důkladně vyčistit. Proč? V radiátoru se hromadí prach a špína po celou dobu jeho nečinnosti a při prvním zatopení se vám po domácnosti může rozlehnout zápach a rozvíří se prach, jenž se nachází uvnitř. Ten obsahuje nejen špínu vířící se kolem, ale také například mrtvý hmyz nebo vlákna z prádla a oblečení.

Fotografie: Pixabay

Veškeré plísně a špína z radiátorů potom mohou zapříčinit dýchací potíže, astma nebo všemožné alergie. Správným vyčištěním se ale také zlepší proudění teplého vzduchu a tepla z radiátorů. Pokud jste radiátory nikdy dříve nečistili a trápil vás v zimě chlad i přes vysoké teploty na radiátoru, mohlo to být způsobeno právě množstvím prachu a zanešené špíny.

Zdroj: Cpykami

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]