Čištění dřezu bývá pěkný oříšek. Usnadněte si ho za pomoci několika fíglů, které používají i profesionální uklízečky

Fotografie: Depositphotos

Čištění dřezu nepatří mezi oblíbené činnosti, ale jelikož často přichází do styku s potravinami, je nezbytné udržovat ho v pořádku a čistotě. Zjistěte, jak dosáhnout dokonalého výsledku.

Ačkoliv je dnes na trhu velké množství materiálů, z nichž se dřezy zhotovují, většina z nás má doma dřez nerezový, který je na údržbu poměrně náročný. Přestože je kuchyňský dřez neustále v kontaktu s vodou a čisticími prostředky, nestačí to k tomu, aby byl skutečně čistý a lesklý. Pokud je voda v domě velmi tvrdá nebo pokud zanedbáme jeho čištění, špína si vybere svou daň. A ať chceme sebevíc, některé odolné skvrny nelze odstranit houbičkou.

Jak vyčistit nerezový dřez

Nerezový dřez je ve spoustě domácností evergreenem, který je však z hlediska údržby poměrně nepraktický. Snadno se poškrábe a vodní kámen na něj vzniká prakticky okamžitě. I přes to je nerez stále tím nejvyužívanějším materiálem pro výrobu dřezů. Jeho největší předností je to, že je finančně lehce dostupný a svou funkci plní dobře.

Fotografie: Depositphotos

Nerez snese vysoké teploty, neobarví se a bez problému si poradí s nejrůznějšími chemickými prostředky, které ho neponičí jako ostatní materiály. Také se mu nic nestane, pokud do něj položíte rozžhavenou pánev nebo hrnec, který jste právě sundali z plotny.

Při čištění se ale vyhněte drátěnkám, nechala by vám ve dřezu sice výtvarně zajímavé, ale nechtěné škrábance. Níže uvádíme jednoduchý postup, který vám usnadní život. Jedná se o efektivní a levnou metodu, kterou stojí za to vyzkoušet, abyste nemuseli dlouho drhnout. Budete potřebovat následující věci:

  • bílý ocet,
  • tekutý prostředek na nádobí,
  • jedlou sodu,
  • zubní kartáček,
  • malou houbu,
  • papírové kuchyňské utěrky,
  • jednu nebo dvě utěrky z mikrovlákna.

K čištění vždy používejte gumové rukavice. Nejprve dřez důkladně opláchněte a odstraňte z něj zbytky jídla nebo jiné nečistoty. Ještě vlhké stěny dřezu posypte tenkou vrstvou jedlé sody a pak je rukou důkladně rozetřete, abyste vytvořili pastu, která bude na povrchu působit lehce abrazivně. Tímto způsobem umyjte celý dřez a poté ho pořádně opláchněte.

Celý dřez pak pokryjte papírovými utěrkami a postříkejte je octem v rozprašovači. Můžete také nalít ocet do misky, ponořit do něj utěrky a před vyskládáním do dřezu je trochu vyždímat. Nechte je působit 20 minut a následně vše opláchněte teplou vody s trochou prostředku na nádobí.

Fotografie: Pixabay

Stejný roztok (jar a voda) lze použít k čištění vodovodní baterie zubním kartáčkem. Pokud se však na vodovodním kohoutku nacházejí stopy vodního kamene, je třeba nechat ocet působit i zde a praktičtější je přikrýt kohoutek namočenými papírovými listy. Po opláchnutí vše vysušte a vyleštěte suchou utěrkou z mikrovlákna.

Zdroj: Goodhousekeeping

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]