Prosinec není jediným měsícem, který vyjde draho. Jaké výdaje sebou přináší jaro?

Jaro se pomalu probouzí a nastává období, kdy mnoho lidí propadá splínům. Podobně je tomu také v období Vánoc. Jaro a jarní únava, shon, úklid, ale i tenčí finanční rozpočet, protože jde o další náročné období, co se financí týče.

Blížící se jarní výdaje nedají mnohým spát, protože se sotva vzpamatovali z Vánoc. Za co vše mají lidé během jara nejvyšší výdaje?

Jarní dovolená a prázdniny

K pravidelným březnovým výdajům patří dovolená (jarní prázdniny). Existuje tady sice možnost trochu si odpočinout, načerpat síly, ale každý špás něco stojí. Rozhodně však nejde o jediný výdaj.

Údržba domu a zahrady

Zatímco zima prověřila stav rodinných domů i bytů, jaro je obdobím, kdy je nutné napravit případné škody napáchané zimou. Zde je nutné vzpomenout i údržbu zahrad, oplocení, případně nákup zahradního vybavení včetně nákupu výsevu, rostlin apod.

Údržba chalupy

Vlastníte-li nějakou tu chatu, chatku, chalupu, pak je potřeba obstarat po zimě její opětné fungování, případně odstranit závady. Tady víceméně platí totéž, co u rodinného domu. Péče o celý objekt včetně zahrady a nákupu vybavení.

Výdaje za automobil

K nezbytně nutným výdajům patří také údržba automobilu. Letošní závěr zimy byl docela mrazivý a krutý. Je potřeba zkontrolovat ložiska, brzdy, provozní kapaliny, akumulátor, podvozek, výfuk a nehledě na pneumatiky.

Vyúčtování všeho druhu

Po zimě je potřeba očekávat vyúčtování různého druhu. Od běžného chodu domácnosti (teplo, elektřina, voda), přes poplatky za vývoz komunálního odpadu.

Jak to zvládnout?

Každá rada drahá. Ideální je myslet na tyto záležitosti předem a vytvořit si finanční rezervu. Neutratit během vánočních svátků peníze do posledního haléře, ale nechat si něco na účtu – na hromádku se vždy lépe přihazuje. Tudíž ještě v lednu a únoru něco odložit bokem. Pokud je váš účet na nule a jarní výdaje vás děsí, pak nezbývá, než se uskromnit a utratit jen za nejnutnější + nutné výdaje za vyúčtování a porozhlédnout se po rozumné půjčce, která vám vytrhne trn z paty.

Obrázek: pixabay.com