Průvodce čištěním kuchyně a všeho, co k ní patří. Naučte se postupovat efektivně

Fotografie: Getty Images

Kuchyně se dá považovat za centrum rodinného života – rodina se zde schází k jídlu. To je možná důvod, proč je čistá kuchyně považována za první krok k čistému domovu.

Ve skutečnosti je to samozřejmě trochu náročnější. To, že budete mít čistou kuchyň, automaticky neznamená, že budete mít čistý dům. Vždy je to jen a jen vaše práce a vaše zásluha, že je celý dům čistý a voňavý. V kuchyni je však nezbytný každodenní úklid, ale je ideální také minimálně jednou týdně provádět pravidelné hloubkové čištění.

Pravidelné čištění kuchyně je základ

Pravidelné hloubkové čištění kuchyně je něco mezi rutinním úklidem po obědě a plnohodnotným osvěžením kuchyně, kdy umyjete mimo jiné i umaštěnou digestoř nebo celou lednici včetně větráků. Vypulírovat celou kuchyň nějaký čas zabere. Přinášíme vám návod na to, co a jak čistit a hlavně v jakém pořadí. Chcete, aby úklid kuchyně byl rychlý a efektivní? Pak musíte mít na paměti několik užitečných věcí.

Fotografie: Pixabay

Chystáte se na celkové čištění, ne na hloubkové čištění jednotlivých předmětů. Pokud vás láká vydrhnout troubu, vyčistit myčku nebo spáry mezi dlaždičkami, naplánujte si to na jindy. Jistě bude mnohem lepší si tyto práce rozvrhnout do více dnů. Obzvlášť trouba vám dá většinou zabrat. Dalším důležitým bodem je používání správných nástrojů. Určitě mějte po ruce škrabku na varnou desku a pokud doma nemáte žulovou desku, připravte si i ocet na čištění.

Jak efektivně uklidit kuchyň

Ideální je začít s čištěním shora dolů (a to nejen v kuchyni, ale kdekoliv v domě). Takže začněte tím, že utřete prach na poličkách nebo skříňkách – myjte je shora dolů. Nezapomeňte ani na světla u stropu, která bývají zaprášená, a na lednici, na které se jistě také drží prach. Poté odstraňte vše z kuchyňské linky a na jednom konci začnete drhnout pracovní desku. A samozřejmě umyjte a ukliďte nádobí, které najdete v kuchyni i jinde v domě.

Fotografie: Freepik

Poté budete moci vyčistit také odkapávač, kde se drží nečistoty. Pokud máte myčku, nejprve do ní všechno naskládejte a pak ji zapněte. Nezapomeňte vyčistit také malé spotřebiče. Je vhodné umýt mikrovlnnou troubu a nevynechejte ani varnou konvici. Pokud vás trápí vodní kámen, nalijte do ní ocet a nechte ho vyvařit. Nezapomeňte ani na kořenky a další věci, které stojí na lince a často je používáte. Otřete úplně vše včetně koše.

Zdroj: Redakce

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]