Rádoby užitečné tipy na čištění domácnosti, které ve skutečnosti nefungují

Fotografie: Freepik

Chcete si ulehčit úklid a sníte o dni, kdy to půjde zkrátka samo? Internet je plný tipů na snadnější čištění všeho možného. Některé však bohužel nefungují.

Možná jste již několikrát četli tipy na čištění různých koutů domácnosti. Některé z nich vám ale možná nefungovaly tak, jak jste si podle popisu představovali. My jsme dali dohromady celkem osm tipů, které jsou sice v online světě vychvalované, ale ve skutečnosti bohužel nefungují tak efektivně, jak byste asi očekávali.

Houby můžete dezinfikovat v mikrovlnce

Stejně jako mnoho tipů i tento je trochu založený na vědě. Ano, vysoké teploty mohou zabít některé bakterie, ale nedávný výzkum ukázal, že zbývající bakterie v houbě mohou naopak ještě zesílit. Doba, která by byla nutná k tomu, aby se v mikrovlnné troubě spálily všechny bakterie, by způsobila to, že by houba dříve začala hořet.

Slyšeli jste, že sůl v pračce udrží barvy oblečení? Není to tak, barvy vám se solí rozhodně nepřestanou pouštět. To opravdu nefunguje.

Fotografie: Freepik

Starý tip je použití laku na vlasy na odstranění inkoustu. To fungovalo, když lak na vlasy obsahoval téměř 100 % alkoholu. Dnešní laky obsahují více olejů a změkčovadel. Proto již tento tip nefunguje. Nefunguje ani tip na odstranění špíny z toaletní nádrže. Použití gumy možná odstraní špínu z vany nebo stopy po pastelkách na stěnách, ale určitě nepomůže v případě záchodové mísy.

Automobilový vosk do kuchyně nepatří

Odstranit mastnotu z varné desky je někdy velmi složité. Některé weby doporučují potřít desku voskem na auto. Není to však ideální, možná vám to pomůže odstranit nečistotu, ale může to také způsobit požár. Pravda není ani to, že horká voda zabije všechny bakterie. Ona je tedy zabije, ale musí být opravdu horká po několik minut. Jinak není příliš efektivní dezinfikovat povrchy pouze vodou. Lepší bude využít dezinfekční prostředky.

Fotografie: Pixabay

Slyšeli jste o tom, že Coca-cola je nejlepší čistič toalety? Není to pravda. Litr této limonády totiž nedokáže zabít veškeré bakterie v toaletě a navíc ji zanechá lepkavou. Právě lepkavé sladké zbytky by pro bakterie v záchodě mohly být potravou. Efekt je tedy nula. Pokud jste se někde dočetli, že větší dávka pracího prášku znamená čistší prádlo, nevěřte tomu. Zbytky pracího prášku v tkaninách fungují jako magnet na nečistoty. A to přeci nechcete.

Zdroj: Goodhousekeeping

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]