Rady a tipy na čištění okapů od spadaného listí a nánosů dalších nečistot

Ucpané okapy v sobě skrývají nebezpečí v podobě promáčeného domu a následné tvorbě plísní. Spadané listí je největším postrachem okapů. Kvůli tomu chytají rez a celé to může skončit i vytopenou půdou. Těmto nepříjemnostem se dá vyhnout tím, že okapy zkrátka vyčistíte. Kdy a jak okapy čistit vám poradíme v dnešním článku.

Čistit okapy je vhodné alespoň dvakrát ročně. Na jaře a nyní – na podzim. Počátkem jara okapy vyčistěte ihned, jak roztaje poslední sníh a na podzim před tím, než začne sněžit. Máte-li v blízkosti domu stromy a poletující ptactvo, čistěte okapy častěji. Mimo listí se v okapech usazuje ptačí trus a peří.

Ručně stručně

Máte několik možností, jak okapy vyčistit. Jednou z nich je ruční čištění. Zabere vám to zhruba dvě hodiny, možná více. Potřebovat budete žebřík, smetáček, rukavice a kbelík, do nějž budete nečistoty házet. Nakonec okap propláchněte vodou z hadice.

Manuální čistič okapů

U této metody budete postupovat podobně, jako u první, jen s tím rozdílem, že místo smetáčku na vydolování nečistot použijete speciální nástavec se škrabkou na jednom konci a smetáčkem na druhém konci. Umístit lze i na teleskopickou tyč. K některým čistícím nástavcům je možné připevnit zahradní hadici.

Robotický čistič okapů

Je to mnohem pohodlnější metoda, nicméně finančně dost nákladnější. Dnes již existují robotické čističe okapů. Vložíte jej do okapu a pustíte. Připevněna je na něm gumová vrtule, která odstraňuje listí i další nečistoty. Tohoto pomocníka musíte vybírat v závislosti šířky vašeho okapu. Mohou být oblé, hranaté, vysoké a velmi úzké.

Prevence

Ideální je samozřejmě prevence v podobě ochranné síťky, která se připevní přes okap. Díky ní do žlábku nebudou padat listy ani jiné nečistoty. Pokud si s čištěním okapů nebudete vědět rady, přivolejte si na pomoc odborníka.

Obrázek: streaklessclean