Péče o dřevěnou podlahu a nejčastější chyby při její údržbě

Dřevěné podlahy patří k těm nejkrásnějším. Vytvářejí v interiéru útulnou a příjemnou atmosféru. Většina podlah z tvrdého dřeva je speciálně povrchově upravená, ale to neznamená, že je taková podlaha nezničitelná. Pokud se budeme o ní dobře starat, vydrží nám dlouhá léta a bude stále vypadat skvěle.

Jestliže však péči o dřevěnou podlahu zanedbáme, doslouží o mnoho let dříve, což by byla velká škoda, protože nejde o levnou záležitost. Většina výrobců doporučuje ke svým podlahám, jak o ně pečovat a jaké používat či nepoužívat přípravky. My se dnes zaměříme spíš na chyby, které v péči o dřevěné podlahy děláme.

Nošení obuvi

U nás je sice zvykem sundávat si v předsíni obuv a doma chodit boso nebo v pantoflích. Nicméně občas to svádí, že si boty nemusíme hned sundávat a můžeme se bezstarostně projít po bytě/domě. Jenže v obuvi mohou uvíznout drobné kamínky a jiné nečistoty, které způsobí nepatrné škrábance. Po určité době pak vypadají podlahy matně a začínají chátrat.

Chybí koberečky na čištění obuvi

Když si doma něco zapomene a běžíte zpátky, není potřeba se samozřejmě vyzouvat. Pomoci mohou koberečky a rohože na čištění obuvi. Kobereček není rozhodně jen dekorativní prvek, zachytí nejhrubší nečistoty a chrání tak vaší podlahu před škrábanci.

Málo časté luxování se špatnou hlavicí

Dřevěné podlahy by se měly pravidelně luxovat a zbavovat nečistot, které ji mohou poškrábat. Z prasklin a štěrbin dřevěné podlahy neodstraňuje nečistoty a jemné zbytky nic tak dobře, jako kvalitní vysavač. Chybou je, když se nepoužije speciální kartáč či měkká výstelka, což chrání podlahu před mechanickým poškozením. Obyčejná hlavice bez kartáčů na spodní straně může podlahu snadno poškodit. Luxovat by se mělo pravidelně.

Skvrny a louže neřešíte hned

Občas se stane, že na podlahu něco ukápne nebo se rozlije. Chybou je, když se voda či mastné skvrny neodstraní z podlahy hned. Jednak k sobě lepkavá skvrna přitahuje další nečistoty, ale může to způsobit nevzhledné zažrané fleky, které nepůjde už tak snadno odstranit. Všimnete-li si, že vám něco ukáplo, očistěte místo hned.

Obrázky: pixabay