Rady zkušených zahrádkářů, které pomohou k bohatší úrodě

Trápí vás rok co rok mizerná sklizeň úrody? Pak možná děláte chyby, kterých je potřeba se vyvarovat. Než se pustíte do pěstování ovoce, zeleniny i bylinek (případně kytek), je vždy důležité zjistit si maximum informací, jaké má ta či ona rostlinka požadavky na klima, půdu, stanoviště, zálivku, párování roslin (některé si navzájem prospívají, jiné si mohou škodit).

Neméně důležité je znát původ rostlin, sazenic (aby se jednalo o zdravé a silné rosliny), vše o potřebách hnojení a spoustu dalšího. Zní to jako nesnadná mise, ale s našimi radami od těch nejlepších zahrádkářů to zvládnete i vy.

Kontrola rostlin

Nejsnadnější způsob, jak zamezit šíření nemocí rostlin ve vaší zahradě, je pečlivá kontrola rostlin před výsadbou a nákup u prověřených prodejců. Jednou z nejobtížnějších věcí, kterou je třeba se naučit, je to, jak by zdravá rostlina měla vypadat. Využijte časopisů, katalogů, knih i internetu.

Pozor na použitý kompost

Ne všechny materiály v hromadě kompostu se rozkládají stejnou rychlostí. Některé materiály se mohly degradovat natolik, aby mohly být umístěny na zahradě. Jestliže nejste zrovna odborník na kompost, poraďte se nebo použijte jiný, i kdybyste si ho museli koupit. Právě zde tkví častá chyba začátečníků.

Použití správného hnojiva

Při hnojení rostlin musíte být opatrní, protože příliš mnoho hnojiv může spálit kořeny, což snižuje jejich schopnost absorbovat vodu. To zase zvyšuje odolnost rostlin vůči stresu způsobenému suchem, chladem a teplem. Rostliny hladovějící na živiny jsou menší a mohou mít na listech skvrny, zatímco silnější rostlina dokáže odolávat chorobám. Vhodné je také provést test půdy.

Odstraňujte poškozené části rostlin

Poškozené rostliny mohou být náchylné na nemoci a nakazit i ostatní. Při odstraňování poškozených části rostlin používejte ostré nástroje pro rychlé řezy, které se hojí rychle.

Vhodné umístění

Úspěšné zahrádkářství je založeno na použití rostlin vhodných pro vaši zónu a lokalitu. Pokud zasadíte rostlinku milující stín, jako azalka, na plné slunce, poroste špatně a snadno podlehne nemoci a napadení hmyzu.

Rostliny mají obranu podobnou imunitnímu systému člověka, který, když špatně jí a málo spí – onemocní. Když jsou takové rostliny napadeny hmyzem nebo chorobou, podlehnou. Pokud jsou rostliny ve stresu, nemohou reagovat s plnou silou, aby se zotavily z nemoci či odrazily útok hmyzu. Vystresované rostliny proto nepřežijí.

Zálivka

Některé rosliny mají rády stále vlhkou půdu, jiné stačí zalévat občas. Byla by chyba umístit vedle sebe rostliny s různými požadavky na zálivku. Pokud je tedy nebudete pěstovat v kontejnerech, kdy budou rostliny od sebe separované.

Fotografie: Pixabay