Recyklace plastových lahví formou vlastnoruční výroby originálního osvětlení

PET láhve jsou díky možnosti recyklace na další produkty přes svůj plastový charakter stále hojně využívaným produktem. Kromě přenášení kapalin a následného přetavení do velmi pevných vláken si PET láhve ovšem vysloužily také velkou oblibu jako součást DYI návodů pro různé doplňky interiéru.

Tento návod vám ukáže, jak si z odpadní PET láhve vyrobit velmi působivou dekoraci, která dodá systému osvětlení místnosti velmi nevšední a profesionální vzhled.

Stínítka na lampy z PET láhví

PET láhve se vyrábí v různých velikostech, pokud je ovšem chcete použít k výrobě dekorativního stínítka, je lepší vybírat ty větší (například od dvoulitrových čí větších balení nápojů). K tomuto návodu jich bude potřeba více, jelikož jeho cílem je vytvořit celý set osvětlení do větší místnosti. Kromě PET láhví je potřeba si také zvolit vhodnou žárovku a vodící kabel s instalační kryt. Nebojte se u světla experimentovat s kombinací několika žárovek s různě dlouhými kabely či svítivostí, konečný efekt světla se tím znásobí.

Postup výroby dekoračního lustru z PET láhví

Při výrobě lustru je potřeba nejdříve připravit stínítka. Ta se vyrábí následujícím způsobem:

Odřežte kónickou část PET lahve s hrdlem až po počínající válcovité tělo tak, aby řez byl rovnoměrný a stejně dlouhý po celém obvodu. Začistěte hrany získaného kuželu žehličkou.

Závit hrdla oblepte papírovou páskou. Nejdříve na stínítko naneste bílou barvu.

Pro zakrytí vstupu vystřihněte z kartonu a z pryže kolečko o průměru hrdla, do kterého vytvoříte prostup pro kabel. Nalepte kolečka do hrdla tak, aby pryž byla uvnitř.

Dokončete barvou dekorační – ta musí být velmi sytá a ideálně tmavá, aby světlo prosvítalo skrze stínítko co nejméně. Dekorační barvou pokryjte celé tělo stínítka včetně vršku s technickým otvorem.

Výhodou tohoto postupu je, že průhledný charakter PET láhve zajistí, že vnitřní strana zůstane bílá s vysokou odrazivostí.

Dokončení dekoračního osvětlení

Stínítka navlečte na připravenou žárovkovou sestav a zavěste na strop. Různě dlouhé vodící kabely dodají velmi estetický ráz celkovému vzhledu lustru.

Fotografie: Mesa pronta

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]