Koupelna je malý prostor, ale může způsobit velké starosti. Ucpané odtoky a netěsné vodovodní baterie jsou menší obtíže, které narušují tok každodenního života. Ale problémy tím nekončí. Přinášíme vám seznam nejčastějších problémů v koupelně, ať víte, nač si dát pozor.
Ventilace
Ventilační systém by měl účinně snižovat v koupelně vlhkost. Pokud vlhkost přetrvává dlouho poté, co jste se koupali či sprchovali, zkontrolujte ventilaci. Poškozené ventilátory by měly být vyměněny a nesprávně instalované větrání by mělo být vyřešeno odborníkem.
Plíseň
Co se stane, když v koupelně chybí kvalitní a funkční větrání? Vytvoří se plíseň. Plísní existuje několik druhů a v žádném případě by se neměly brát na lehkou váhu, protože mohou ovlivnit zdraví dýchacích cest a agitovat alergie.
Uvolněná sprchová hlavice
Uvolněná sprchová hlavice, která je instalována přímo ze zdi, znamená únik vody (plýtvání vodou/větší výdaje za vodu) a nadměrnou vlhkost, kdy opět končíme u zvýšeného rizika tvorby plísní. Upevnění sprchové hlavice je stejně snadné jako výměna těsnění a často jej můžete provést sami.
Kapající kohoutek
Podobně jako v předchozím případě je netěsnost baterie jednou z těch nepříjemností, které majitelé domů mají sklon ignorovat. Obvykle se však jedná o rychlou opravu.
Pomalý odtok vody
Pomalý odtok vody může být způsoben usazenými nečistotami, mastnotou a vlasy. Někdy pomůže ocet, jedlá soda nebo sůl a horká voda, jindy je nutné použít komerční přípravky, které jsou mnohem silnější a jindy se nevyhnete odbornému čištění odtoků. Rozhodně se vyplatí používat ocet, jedlou sodu a horkou vodu jako prevenci.
Ucpaný odpad
Ucpaný odpad je následkem ignorování pomalého odtékání vody. Někdy zvládnete tento problém pomocí gumového zvonu, rozebrání a vyčištění, pružiny na prošťouchnutí nebo použitím chemie. Jestliže ani jedna možnost nezabere, budete muset volat na pomoc instalatéra. Může jít o důsledek nekvalitního potrubí a vůbec to nemusí být vaše vina. Nicméně špatně odtékající voda by měla být varovným signálem.
Slabý tlak vody
Pokud jde o slabý tlak vody, viníkem je pravděpodobně nahromadění vodního kamene. To lze snadno odstranit pomocí odvápňovacího roztoku nebo výměnou sprchové hlavice.
Protékající toaleta
Stále protékající toaleta se může značně podepsat na všem účtu za vodu. Jestliže se nikdy nedíváte do nádrže, možná nikdy nezjistíte, že řešení je snadné a levné. Pokud si s tímto krokem nevíte rady, požádejte souseda nebo někoho známého. Nenechte toaletu protékat.
Ucpaná toaleta
Tady velmi záleží, zda je po spláchnutí voda v toaletě až po okraj pravidelně nebo poprvé. Někdy se tak může stát díky velkého množství toaletního papíru. V tomto případě vyčkejte, až se papír rozmočí a voda odteče, spláchněte znovu. Někdy pomůže hrubá síla a zvon, chemie, drát na prošťouchnutí a jindy budete muset odčerpat vodu z mísy, použít péro na odpad nebo zavolat instalatéra. I zde se vyplatí prevence v podobě jedlé sody a octa alespoň jednou za dva týdny.
Zápach z odpadů
Jde o velmi nepříjemný problém. Ucpané nebo částečně ucpané odpady mají tendenci zapáchat a mohou se stát i viníky tvorby plísně. Jako prevenci, jak jsme již několikrát zmínili, používejte pravidelně jedlou sodu nebo sůl a ocet. Případně koupený přípravek. Jednou týdně při velkém úklidu nalijte do odpadu (v kuchyni i koupelně) přípravek na mytí nádobí (má totiž silné odmašťovací schopnosti) a slijte horkou vodou. Jestliže bude odpad stále zapáchat, obraťte se na odborníky.
Obrázky: pixabay