Skutečný sýr nebo lepivá hmota? Při nákupu je vhodné být ostražitý ohledně konzistence

Fotografie: SONNIEAL WANGRUB 93 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Sýr je základem jídelníčku i většiny receptů. Jde o jednu z nejpopulárnějších potravin. Současně si však neuvědomujeme, že mnoho těch, které máme v lednici, jsou padělky.

Nejenže chutnají hůře než jejich originální verze, ale navíc mohou i uškodit vašemu zdraví. Jak je ovšem poznat, a tedy jak se jim i vyhnout? Způsoby, jak rozeznat falešné sýry, shrnuje Katarzyna Bosacka. V nejnovějším příspěvku na svém instagramu se podívala na zoubek právě falšování sýrů. Vysvětluje zde, jak vybrat pravý, skutečně přírodní produkt.

Sýr, nebo lepivá hmota na sklo?

Pravda, její nahrávka docela rozvířila emoce a ne všichni z ní byli nadšení. „V obchodech máte mnoho padělaných sýrů,“ uvede. Pak se podívá blíže na plátky, které jsou zabaleny po jednom ve fólii. Tento se vám okamžitě přilepí na prsty, současně se z něj záhy stane spíš lepkavá plastelína,“ vysvětluje živě. Z produktu poté vytvoří kuličku a s úšklebkem ironicky podotkne: „Dalo by se to krásně použít jako tmel na spravení oken.“

„Proč? Protože to vůbec není žlutý sýr jako skutečná gouda, má mnohem blíže k běžnému tavenému,“ osvětluje problém. „Nachází se v něm jen malé množství pravého sýra, zbytek tvoří fosfáty, různé přísady a zahušťovadla,“ dodává v příspěvku. Upozorňuje také, že výrobek takové povahy má nejen špatné složení, ale navíc přispívá i k výrobě zcela zbytečného množství plastu. „Většinou je to méně kvalitní tavený sýr,“ shrnuje.

Údiv nad tím, že je něco takového prezentováno

Pod nahrávkou lze najít velké množství komentářů. Ne všechny ohlasy jsou však pozitivní. Někteří uživatelé Bosackou obvinili z toho, že takto upozorňuje na zcela banální záležitost. Hledá podle nich jen senzaci. Další naopak děkovali za příspěvek vychovávající k preferenci zdravého stylu života. „Kdo si myslí, že tavený sýr je sýr?“ podivuje se jeden z uživatelů. „Při pohledu na tento post jsem se cítil nadmíru trapně,“ dodal zklamaně další.

kotouče sýra
Fotografie: Pixabay

„Na takovém výrobku je jasně napsáno, že jde o tavený sýr, spolu se seznamem přidaných látek. Kdo si to koupí, tak snad umí číst!!!!“ rozohnil se komentující. Jedna skupina sledujících jí zase děkuje a radí, aby si z takových lidí nic nedělala: Jsem vděčný za to, že nás už dlouho informujete o spotřebitelském chování. Všichni upjatí chytráci, kteří tento příspěvek vidí jako slabý, by si měli uvědomit, že nemusí být zaměřen zrovna na ně.“

Vzpomínka na sýry z dětství

„Tedy že existuje i skupina lidí, kterým mohly tyto informace uniknout, takže je tady vidí poprvé.“ „Všechno je to pravda, paní. To není sýr. Tyto sýry jsem měla ráda jako malá, protože jsem z nich dělala chlebíčky do školy, což se hodilo. Později jsem ale zjistila, že nemají vůbec žádnou nutriční hodnotu. Pravý sýr je vždycky nejlepší!“ komentovala nostalgicky jedna z uživatelek.

Zdroj: Gotowanie

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]