Mnoho lidí řeší nedostatek prostoru v interiéru na úkor ložnice a samotné postele. Pro tyto případy se hodí buď vestavěná patra (palandy) nebo rozkládací pohovky či gauče. Zdravý spánek patří k poměrně častým tématům a všichni o jeho důležitosti víme. Je tedy s podivem, jak málo se řeší rozkládací pohovky a gauče v souvislosti se zdravým spánkem. Co vše vědět, než si rozkládací pohovku pořídíte?
Rozkládací pohovka – klady
K nepopíratelným kladům bezesporu patří úspora místa. Rozkládací pohovky jsou skvělým řešením do malých bytů a všude tam, kde se rodina potýká s nedostatkem místa. Perfektním řešením jsou také do pokojů pro hosty či dětských pokojů, kde může návštěva bez problémů přespat. Rozkládací pohovka nabídne místo nejen k příjemnému posezení, ale i ke spánku.
Rozkládací pohovka – zápory
Na pohovce či gauči se zcela běžně během dne sedí, po určité době dochází k deformaci sedáku. Jak dlouho tento proces trvá, je individuální. Záleží na kvalitě nábytku a tělesné váze těch, kteří na něm sedávají. A uznejte sami, že spát na hrbolaté ploše není ani příjemné, ani zdraví prospěšné.
Jak tedy vybrat správnou pohovku?
Rozkládací pohovka by měla být řešená tak, aby plocha lůžka nebyla zároveň i plochou sedáku. To platí především v případech, kdy hodláme pohovku nebo gauč využívat pro každodenní spaní.
S úložným prostorem nebo bez něj?
Mnohé rozkládací gauče mají i úložný prostor, což je v případě problémů s prostorem výhoda jenže…Mnohem lépe je úložný prostor v případě každodenního využívání pohovky k spánku oželet a zvolit takovou variantu, kdy v úložném prostoru bude skryté lůžko. Tedy jak jsme uvedli výše – sedák bude izolován od spací plochy. Případně se vyrábějí zajímavé varianty spaní na rubové straně sedáku – sedací část musí v tom případě obsahovat 2 matrace. Jednu pro sezení a druhou pro spaní. Mezi těmito matracemi musí být pevný podklad, aby sedák neovlivňoval matraci. Tudíž aby nemohlo dojít k deformaci matrace.
Obrázek: pixabay.com