Orchideje budou bohatě kvést i v zimě. Pomůže švédský trik s čištěním kořenů

Fotografie: Freepik

Rostlina vypadá v pořádku, ale namísto květů má jen holé pahýlky? S tímto trikem to změníte raz dva! A co je lepší, nepotřebujete nic speciálního.

Rozkvetlý interiér je odrazem péče a pozornosti, kterou majitel svým zeleným svěřencům věnuje. Zatímco v létě není potřeba vynakládat nijak velké úsilí, v zimě se musí snažit, aby dodal květinám vše, co potřebují. Ale někdy stačí jen chytrý trik, aby i orchideje v zimě kvetly.

Téměř bezúdržbové královny interiéru

Orchideje – lákají nás nejen svým nevšedním vzhledem, ale také pestrými květy. Dalším specifikem těchto rostlin jsou i jejich kořeny, ty jsou tzv. vzdušné. Vyžadují tak odlišnou péči než klasické kořeny, které schováváme do hlíny, jak uvádí portál OrchidBlooms.

Orchidej se kořeny drží na stromech někdy i vysoko nad zemí. Zpravidla tak mezi nimi proudí vzduch a prochází světlo. To jsou i důvody, proč se orchideje obvykle prodávají v průhledných květináčích. Ty jsou často relativně vysoké a rostlina v nich nedosahuje na dno. To zase souvisí s vláhou, kterou orchideje potřebují. Kořenům nevyhovuje máčení v kaluži vody, ale spíše odebírání vzdušné vlhkosti při odpařování.

Africká fialka díky vhodné péči pokvete během celého roku. Ocení i dostatek světla a vhodnou zálivku

Když rostlina potřebuje restart

Jiná situace nastává, když se rostlině zjevně nedaří a potřebuje povzbudit. K menšímu kvetení a usychání listů může docházet zpravidla v zimě, kdy v bytě proudí suchý vzduch z topení a vlhkost v místnosti je nižší. Pokud ale i tak toužíte po bohatých květenstvích, pomoc je podle webu KobietaInteria snadná. Díky triku ze Švédska totiž orchidej pokvete jak divá.

Rozkvetlá orchidej
Fotografie: Pexels

Orchidej vyjměte opatrně z květináče a její kořeny očistěte. Vezměte si na to třeba kartáček na zuby a pečlivě vydrbejte veškeré zákruty jejího kořenového systému. Takto „nahatou“ orchidej poté vložte do tmavého květináče nebo vázy a dobře zalijte. Na slunném místě ponechte stát dva dny a poté ji zasaďte do vhodného květináče s trochou substrátu. A pokud by ani tento trik nezabral, zkuste citrónovou zálivku – návod na ni jsme přinesli nedávno na BydlímeÚtulně.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*