Různé typy svíček a jejich škodlivost + 5 důvodů, proč dát přednost svíčkám z včelího vosku

Máte rádi svíčky, protože vytvářejí pohodovou a romantickou atmosféru? Případně zbožňujete nejen plápolající plamínky, ale i krásnou vůni, kterou při hoření svíčky uvolňují do ovzduší? Svíčky jsou i skvělou dekorací. Koupíte je dnes v různých barvách, velikostech, tvarech.

To, čemu však věnuje pozornost jen málokdo, je materiál, se kterého je svíčka vyrobená. Přitom jde při nákupu svíček o to nejdůležitější. Nejčastěji se svíčky prodávají z parafínu, sóji a včelího vosku. Podívejme se nyní na jejich vlastnosti.

Parafínové svíčky

Zatímco se mohou tyto svíčky zdát bezpečné, opak je pravdou. Parafínové svíčky jsou zdrojem znečištění ovzduší ve vnitřních prostorách a obsahují až na 20 různých toxinů. Nedovolte, aby vás jejich sladká vůně oklamala. Při hoření vylučují do ovzduší známý karcinogen, benzen a toulen, chemické látky, které způsobují poškozování mozku. Není to jen vosk, který je u svíček nebezpečný, ale i knot, který obsahuje těžké kovy.

Výzkum potvrdil, že až 30% parafínových svíček obsahuje toxické látky. Umělá barviva a parfémy, které se při hoření uvolňují, produkují do ovzduší například tyto chemikálie: oxid uhelnatý, olovo, tetrachlorethan, styren, chlorbenzen, fenol, krezol, xylen a další. Tyto toxické látky podporují celou škálu zdravotních problémů, bolesti hlavy a rakovinu plic.

Sójové svíčky

Možná jste parafín zavrhli a přešli na svíčky sójové v domnění, že jsou zdraví neškodné, protože jsou většinou nabízeny za zdravější alternativu parafínových svíček. Ne vždy tomu tak je. Záleží od koho svíčky koupíte a patrně toho o složení příliš nezjistíte. Při výrobě drtivé většiny sójových svíček se používá rozpouštědlo extrahované z GMO sójových semen produkujících pesticidy a insekticidy. To je zdá se trochu v rozporu s tvrzením, že komerční sójové svíčky jsou ekologické, netoxické a zdraví neškodné. Nenechte se zmýlit, sója používaná k výrobě svíček je chemicky hnojená a někde se to podepsat musí.

Svíčky z včelího vosku

Tyto svíčky byly používány starověkými Řeky, Egypťany a používaly se po celém světě od nepaměti až dodnes. Z tohoto důvodu bychom měli důvěřovat své přirozenosti. Svíčky z včelího vosku vydrží hořet dlouho a jsou nejpřirozenější metodou, jak si doma užít romantiku bez toho, aniž to škodilo zdraví.

Proč dát přednost svíčkám z včelího vosku?

  1. Jsou 100%přírodní a nepoškozují naše zdraví

  2. Jsou šetrné k životnímu prostředí – biologicky odbouratelné a obnovitelné
  3. Mají přirozeně nasládlou vůni, která pochází z květinového nektaru
  4. Ačkoliv jsou finančně nákladnější, vydrží hořet mnohem delší dobu než parafín či sója
  5. Svíčky z včelího vosku jako jediné čistí ovzduší – ostatní svíčky ho zamořují

Svíčky z včelího vosku obsahují záporné ionty, které čistí ovzduší. Vzduch čistí od pylu, prachu, různých zápachů. Mimo to bylo zjištěno, že záporné ionty pomáhají zvyšovat hladinu serotoninu – hormon dobré nálady. Tudíž pomocí svíček z včelího vosku lze mírnit deprese, stres a zvýšit energii.

Obrázek: pixabay