S jarem přichází na řadu údržba domu a úprava zahrady. Určitě je dobré tyto úkony nezanedbávat!

S jarem přichází i nutnost provést údržbu domu a jeho okolí. Určitě je dobré tyto úkoly nezanedbávat, protože tím udržíte dům v dobrém stavu. V případě zanedbávání některých úkonů riskujete pozdější nemalé výdaje za velké opravy. Přinášíme vám seznam tipů spojených s jarní údržbou domu a okolí.

Zkontrolujte střechu

Je úplně jedno, jaký typ střechy a materiálu máte. Střecha je první ochranou linií před poškozením vodou. Zkontrolujte tedy důkladně stav střechy a případné závady ihned odstraňte.

Vyčistěte okapy

Po zimě mohou být okapy ucpané nánosem listí a jiného nepořádku. Ucpané žlaby mohou napáchat velké finanční škody. Tuto práci zvládnete sami, ale také existují firmy, které ji udělají v případě potřeby za vás.

Vyčistěte nebo vyměňte filtry

Pokud máte doma klimatizaci, je jaro vhodný čas zjistit, zda stačí filtry vyčistit nebo je rovnou vyměnit za nové. Stejně tak zkontrolujte veškeré ventilátory. Ucpaný větrací ventil nejenže plýtvá penězi, ale může způsobit v domě požár.

Vnitřní úklid

Jarní úklid zná každý. Týká se interiéru i exteriéru. Je načase vytřídit různé věci a pečlivě je uskladnit. Ať už jde o huňaté deky, přehozy, pletené polštáře či zimní oblečení. Až budete umývat okna, pečlivě zkontrolujte stav oken: těsnění, žaluzie, rolety. Totéž platí o dveřích. Úklid je v podstatě i možnost, jak zjistit, kolik škody zima nadělala.

Zkontrolujte oplocení a vyčistěte chodníky

Obejděte svůj pozemek a zjistěte, jak si na tom stojí vaše oplocení. Zda není potřeba někde něco opravit. Mimo to vyčistěte příjezdovou cestu a veškeré chodníky. Rovněž ihned kontrolujte, zda během zimy nedošlo k nějakému poškození. Opravte případné praskliny a díry.

Zkontrolujte dům zvenčí

Zjistěte, zda někde není prasklina, zda se neloupe omítka apod. Malé závady můžete zvládnout svépomocí a za méně peněz. Když budete tyto drobnosti přecházet, oprava se může vyšplhat hodně vysoko a navíc některé opravy již sami nezvládnete.

Detektor kouře

Zkontrolujte a případně hned vyměňte baterie v detektoru kouře. Nikdy nevíte, kdy se vám může hodit – mnohdy je to otázka života a smrti. Takže si vyměňte baterie a zkontrolujte stav detektoru.

Připravte si zahradní nářadí

Nebude to dlouho trvat a začnete používat pravidelně zahradní nářadí a sekačku na trávu. Vyměňte motorový olej, naostřete břit – prodloužíte tím životnost sekačky. Jak dobře se o nářadí budete starat, tak dlouho a dobře vám bude sloužit.

Garáž

Pozornost si zaslouží garážová vrata a garáž celkově. Vrata po zimě opláchněte, zkontrolujte a rovněž podle potřeby ošetřete. Uvnitř pak spáchejte jarní úklid. Zatímco vaše žena bude uklízet doma, vy můžete uklízet garáž a kůlnu na nářadí.

Půda a sklep

Pokud máte v domě půdu, kterou využíváte jen sporadicky, pak ji nevynechejte ze svého seznamu. Zkontrolujte, zda je vše v pořádku a jarní úklid vykonejte i tam. Totéž platí o sklepu.

Obrázky: pixabay