Rosení oken přes zimu lze zabránit. Stačí nedělat zbytečné chyby

Fotografie: Freepik

Možná i u vás doma bojujete s nepříjemným problémem v podobě zamlžování oken. S příchodem zimy se tato potíž objevuje v každém druhém bytě a je to velmi nepříjemná záležitost. Pokud se totiž u vás doma takto kumuluje vlhkost, povede to z dlouhodobého hlediska k tvorbě plísní, které mohou ohrozit vaše zdraví.

Existuje však několik snadných, ale účinných triků, jak zabránit pronikání vlhkosti. Pokud zrovna nemáte peníze na kompletní výměnu oken a izolace, pak si musíte pomoci alespoň tak, jak se to dá. Zkuste aplikovat tyto snadné triky a uvidíte, že se vaše kvalita života výrazně zvýší.

Začněte v koupelně

Prvním tipem je jednoznačně pravidelné a řádné větrání koupelny. Při sprchování zde vzniká spousta páry, zvláště pokud se sprchujeme horkou vodou. Většina lidí nechává poté otevřené dveře do koupelny, aby se vyvětrala, ale tento vlhký vzduch jde akorát dále do celého bytu. Nezapomeňte proto při větrání koupelny dokořán otevřít okna alespoň na pár minut, aby horký vlhký vzduch odešel pryč.

Fotografie: Pixabay

Následky vaření

V kuchyni se při pečení a vaření vytváří velmi mnoho páry, což může být ve vlhkém bytě obzvlášť problematické. Větrat můžete podobně jako v případě koupelny, ale využít můžete i jiné chytré triky. Jde zejména o způsob vaření.

Pokud například na sporáku necháváte vařit vodu, nezapomeňte hrnec přikrýt pokličkou a ve chvíli, kdy se dosáhne bodu varu, plamen ihned stáhněte. Zabráníte tak zbytečně velkému odpařování vlhkosti do ovzduší. Navíc tak šetříte energii a uvaříte mnohem rychleji.

Větrejte správně

V létě se vyplatí mít otevřená okna „na ventilačku“ – čerstvý vzduch může neustále proudit dovnitř. Ale v zimě je takové větrání velmi neefektivní. Raději větrejte krátce, ale intenzivně. Během chvíle se teplý vzduch dostane ven a bude nahrazen svěžím suchým vzduchem zvenku. Větrejte několikrát denně, pokud můžete klidně i každou hodinu.

Fotografie: Freepik

Sušení prádla

Velký problém může představovat také sušení prádla v místnosti. Je jasné, že ne každý má možnost sušit během zimy prádlo v sušárně, nebo má doma sušičku, nicméně snažte se prádlo dávat třeba na balkon, terasu, nebo do chodby, kde nebude vlhkost tolik vadit.

Větrací systémy

Dnes existují i speciální systémy, které se dají se namontovat k rámům oken. Ty dokážou regulovaně přivádět vzduch do místnosti a zajišťovat odvod teplého a vlhkého vzduchu pryč.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]