S některými domácími mazlíčky se musíte brzy rozloučit, to však není případ dlouhověkých koček

Fotografie: Unsplash

Průměrně se menší domácí kočkovité šelmy dožívají 10let, jiné však vydrží na světě průměrně 2x tak dlouho, aby vám dělaly radost.

Pokud přemýšlíte nad mazlíčkem do domácnosti, měli byste zvážit všechny možnosti. Nerozhodujete se přitom pouze na tom, jakého živočišného druhu bude váš nový přítel člen, podstatnou roli hraje i rasa. I mezi kočkami je jich spousta a váš výběr ovlivní i to, kterou potravu budete mazlíčkovi kupovat, jak se o něj budete muset starat nebo i jeho možný odchod na onen svět, každý totiž žije jinak dlouho.

Fotografie: Unsplash

Siamská kočka tu pro vás 15 let určitě bude

Jednou z krátkosrstých, a tím pádem i méně náročných koček na údržbu, je siamská. Tato krásná šelma se světlou srstí a typicky tmavou maskou na obličeji a packami může vážit až 6 kg. Je pro ni charakteristické, že přilne k jednomu člověku, v jehož blízkosti stráví zbytek života. Vybraného jedince bude rozveselovat svou hravostí, zvídavostí a neustálou přítomností přibližně 15 až 20 let jejího života.

Fotografie: PxHere

Barmská kočka tu bude ještě déle

Velmi přátelskou a přítulnou společnicí v domu se stane i kočka barmská, která si dokáže s člověkem utvořit silné pouto. Jako jedno z mála plemen vyžaduje přítomnost svého majitele i v noci během spánku, kdy se k vám bude pokoušet dostat co nejblíže. Průměrně se s ní takto budete moct tulit 18 let, v některých případech se však mohou dožít i 25 roků a jsou tak nejdéle žijícími kočkami ze všech.

Savanová kočka má až psí povahu

Pokud máte rádi takové kočky, které vypadají spíše jako ta divoká, zamilujete si plemeno Savannah. Tato rasa se přitom nechová jako nevychovaná a zuřivá šelma, naopak dokáže být dosti klidná, pokud ji něco nerozruší. Někdy však dokáže být dosti nepředvídatelná a pokud se nudí, dokáže udělat i nepořádek. Povahou se pak blíží spíše psům, které však přežije a bude s vámi dlouhých 18 až 20 let.

Fotografie: Unsplash

Ruská modrá vás uchvátí svým vzhledem

Jednou z hezčích a častěji kupovaných koček je ruská modrá. Její kožich vypadá jako načechraný obláček a to i navzdory tomu, že nemá dlouhou srst. Kočky si rády hrají a tulí, nejsou přitom však podobně dotěrné jako ostatní plemena. Velmi často však trpí onemocněními očí a močových cest a budou tak vyžadovat vaši neustálou péči. Pokud se o svou kočku budete dobře starat, může se dožít až 20let oproti obvyklým 14.

Chlupaté kočky milují svůj klid

Další z dlouho žijících koček je plemeno Ragdoll, což lze přeložit jako „hadrová panenka“. Toto přízvisko dostali pravděpodobně proto, že se vám v náručí zcela uvolní a vy si s nimi můžete téměř až mávat ze stranu na stranu. Velmi rády takto relaxují a vytváří si během toho silné citové pouto s majitelem. Pokud se o ně budete hezky starat a řádně pečovat, bude vám na klíně polehávat dlouhých 15 až 20 let.

Zdroj: Goodhouse

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]