Šetrné čištění zlata bez nutnosti návštěvy klenotníka. Kombinace běžných surovin zařídí, že se bude blyštit novotou

Fotografie: Depositphotos

Pravidelné čištění zvyšuje charakteristický lesk zlata a uchovává ho pro další generace. A nemusí to být složitý proces, stačí znát pár chytrých triků.

Ať už se jedná o nádobí, náčiní, výzdobu obývacího pokoje nebo šperky, zlato je třeba pravidelně čistit, aby vypadalo zářivě a krásně. Mělo by se čistit asi jednou za šest měsíců, příliš časté čištění může poškodit jeho povrch. Čištění zlata také pomáhá zachovat integritu kovu odstraněním skvrn. Jen nezapomeňte být trpěliví. Aby tento kov vypadal co nejlépe, může to nějakou chvíli trvat. Postupem času začne zlato ztrácet lesk kvůli nečistotám ve vzduchu. Jeho pravidelné čištění je proto důležité, aby se udrželo lesklé a zabránilo se jeho matování.

Čištění mýdlem na nádobí

Běžné mýdlo na nádobí funguje dobře na všechny druhy zlatých předmětů ve vaší domácnosti, aby se z nich uvolnily veškeré nečistoty. Aby se tak stalo, přidejte jednu až dvě polévkové lžíce do mísy s teplou vodou a pak do tohoto roztoku namočte zlato asi na 15 minut. Poté ho jemně vydrhněte měkkým zubním kartáčkem nebo hadříkem z mikrovlákna, abyste odstranili odolné nečistoty nebo povrchové vady, které samotné mýdlo na nádobí nedokáže uvolnit.

Buďte při jeho čištění co nejjemnější. Rozhodně zlato nedrhněte příliš energicky a hrubě, můžete tak na povrchu zanechat drobné škrábance, které se časem stanou mnohem viditelnější. Poté už jen opláchněte veškeré zbytky mýdla teplou vodou a zlato důkladně osušte, opět jemně a nejlépe čistým a měkkým hadříkem.

Pomocníkem bude i jedlá soda a sůl nebo perlivá voda

Sůl a jedlá soda jsou překvapivě účinnou kombinací pro čištění zlata. Když se spojí, vytvoří chemickou reakci, která pomáhá rozkládat skvrny. Použijte stejné množství od každé ingredience – řekněme jednu lžíci soli a jednu lžíci jedlé sody, a také kapku nebo dvě mycího prostředku. Vše přidejte do mísy s horkou vodou a poté sem zlato namočte na deset minut. Pokud bude potřebovat další čištění, jemně ho vydrhněte kartáčkem s měkkými štětinami, abyste odstranili veškeré zbytky. Poté ho opláchněte pod teplou vodou a jemně osušte hadříkem z mikrovlákna.

Fotografie: Pixabay

I perlivá voda dokáže vyčistit zlato, protože obsahuje oxid uhličitý. Karbonizace pomáhá odbourávat nánosy nebo matnost, takže zlato vypadá svěží a čisté. Naplňte misku perlivou vodou, vložte do ní zlato a nechte 10 minut máčet. Ujistěte se, že zlato zcela ponoříte. V případě potřeby ho jemně vydrhněte zubním kartáčkem s měkkými štětinami, poté ho opláchněte teplou vodou a osušte.

Zdroj: FamilyHandyman

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]