Před klíšťaty pomohou ochránit vhodné bylinky. Odradí je i levandule a rozmarýn

Fotografie: Dunpharlain / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Klíšťata se objevují v prvních teplých dnech a už se jen třesou na to, aby se přisála na nějakého živého tvora. Nejlepší bude, když je od sebe odradíte.

Jaro je v plné síle, všechno se zelená a nastává čas, kdy jsou klíšťata připravena škodit člověku i zvířectvu. A to nejen tím, že nám všem pijí krev. Mnoho z nich má totiž v sobě viry a bakterie, a tak se může stát, že ten, kdo není očkovaný, může od nich chytit infekční zápal mozkových blan čili klíšťovou encefalitidu, případně lymskou boreliózu.

Pozor na klíšťata

Kdo se doposud nenechal očkovat, ten už to na tuto sezonu nestačí. Očkování je nutné aplikovat v chladných měsících roku. Takže zase až na podzim. A že byste vy, kteří očkovaní nejste, nevycházeli do přírody, to se předpokládat nedá. Zejména děti prolezou kdejaké houští, lezou po stromech a podobně. Dospělí zase vysedávají na travnatých březích při rybaření nebo prolézají lesy při sběru hub. Abyste tedy v těchto situacích klíšťatům unikli, je zapotřebí používat nějaké repelentní přípravky. Je pravda, že na trhu je jich celá řada.

Ale ke své ochraně můžete využít i některé ingredience, které máte doma. Klíšťata totiž nesnášejí určité pachy, takže když je na sebe před výpravou do přírody budete nanášet, můžete se tomuto nepříjemnému a nebezpečnému parazitu vyhnout. A jen pro upřesnění, nejde o hmyz, jak se mnozí domnívají. Klíště obecné (Ixodes ricinus) je roztoč, který patří do třídy pavoukovců.

Mravenci v bytě i na zahradě budou minulostí. Lze se jich zbavit i díky bramborám a hřebíčku

Levandulový a rozmarýnový olej

Odborníci dle ČeskéTelevize tvrdí, že klíšťata nesnášejí vůni levandule a rozmarýnu, což z těchto bylin dělá vynikající přírodní repelent. Pro ochranu postačí nanést několik kapek oleje z těchto rostlin na oblečení před odchodem ven. Tato metoda je nejen účinná, ale také zdravotně nezávadná, na rozdíl od chemických repelentů, které mohou způsobit u citlivých jedinců alergické reakce. Kromě ochrany proti klíšťatům mají levandulový i rozmarýnový olej antiseptické a protizánětlivé vlastnosti.

To z nich činí skvělou volbu pro první pomoc při pobodání hmyzem, poraněních či popáleninách. Několik kapek oleje, které nanesete na postižené místo, může urychlit hojení a zabránit i vzniku infekce, radí Healthline. Lahvička s levandulovým či rozmarýnovým olejem se tak stává nepostradatelnou součástí domácí lékárny.

Jak si můžete levandulový nebo rozmarýnový olej vyrobit

Potřebovat budete sušené nebo čerstvé bylinky, olivový nebo jiný stolní olej, tmavou skleněnou nádobu s těsným víčkem, jemné sítko nebo plátýnko na přecezení, tmavou skleněnou lahvičku pro skladování oleje, třeba i s rozprašovačem. Sklenici naplňte bylinkami asi do dvou třetin – u levandule jsou to hlavně květy, u rozmarýnu lístky. Ty pak zalijte olejem a nechte několik týdnů macerovat. Následně olej přelijte přes sítko nebo plátno a když je čistý, skladujte ho v lahvičkách v temnu a chladu.

Nemáte-li k dispozici uvedené rostliny, použijte přímo kupovaný levandulový a rozmarýnový olej. Kombinovat ho můžete s alkoholem, olivovým olejem, ale také i s octem. Na BydlímeÚtulně jsme rovněž napsali, jaké byliny, ale i další ingredience z domácnosti vyženou mravence z bytu.

Zdroje: ČeskáTelevize, Healthline

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*