Na mravence v domácnosti místo chemie zabírá káva, ocet i bylinky

523835613

Mravenci, nepříjemný hmyz, se kterým se můžeme často setkat nejen venku, ale bohužel také v našich domácnostech. Zvláště pokud bydlíte v rodinném domě, tak pravděpodobně víte, o čem mluvíme. I když všechno pečlivě myjete, zametáte, vytíráte, potraviny skladujete v uzavřených dózách, veškerou vaši snahu ničí mravenci, kteří se znenadání objeví a znepříjemňují vám život.

Mravenci však nejsou jen nepříjemní, mohou být také nebezpeční a přinést do domácnosti nejrůznější škodlivé bakterie. Z toho důvodu pro vás dnes máme několik tipů, jak se mravenců rychle a účinně zbavit.

Nahraďte chemii přírodou

V obchodech je sice k dostání velké množství nejrůznějších prostředků proti mravencům, ale jejich účinek je často pouze krátkodobý a navíc většina z těchto prostředků obsahuje velké množství chemických látek, z nichž některé jsou dokonce jedovaté. Z tohoto důvodu se tak mnoha lidem nechce tyto prostředky příliš často používat, především pokud mají malé děti, domácí mazlíčky či obecně v kuchyni, kde by mohlo dojít ke kontaminaci potravin.

My vám poradíme, jak si snadno a jednoduše vyrobit šetrné, přírodní, ale velmi účinné přípravky, s jejichž pomocí se nevítaných hostů zbavíte jednou provždy.

Koření i bylinky

Jedním z účinných prostředků v boji s mravenci je pepř. Mravenci totiž považují vůni pepře za velmi dráždivou, stačí tak jednoduše nasypat trochu černého či červeného pepře na různá místa v kuchyni, především do koutů, a mravenci okamžitě zmizí a už se nevrátí.

Podobným způsobem jako pepř na mravence funguje i skořice či hřebíček. Kromě koření můžete vsadit i na nejrůznější bylinky, například mátu peprnou. Smíchejte deset až dvacet kapek silice máty peprné se dvěma šálky vody a směs následně nastříkejte kolem dveří a oken.

Další možností je tea tree olej či olej obsahující extrakt s citronového eukalyptovníku. Tyto oleje dobře fungují nejen proto mravencům, ale také dalšími hmyzu, například komárům.

Ocet i káva

Pomůže také speciální přípravek z půl litru bílého octa, půl litru vody a trochu drcené chilli papričky. Příprava je velmi jednoduchá. Všechny tři ingredience smíchejte a důkladně promíchejte ve větší nádobě. Vzniklou směs poté nalijte do lahvičky s rozprašovačem a v lahvičce ještě jednou důkladně promíchejte. Následně už jen směs nastříkejte na ta místa, kde se mravenci objevují nejčastěji, tedy například okolo dveří, oken, skříněk či květináčů. Zředěný přípravek lze používat rovněž k vytírání či čistění pracovních ploch.

V neposlední řadě proti mravencům pomáhá také kávová sedlina. Není tedy nic jednoduššího, než si uvařit šálek lahodné kávy a kávovou sedlinu po uschnutí použít k odpuzení mravenců, posypáním parapetů či umístěním do hlíny ke květinám, kde zároveň poslouží jako hnojivo.

Fotografie: Pixabay, Freepik

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]