Škrob jako efektivní pomocník v domácnosti. Zbaví vás špíny i zápachu

Fotografie: Freepik

Bezbarvý a bez zápachu, bíle vypadající prášek získaný z brambor, ale také z kukuřice, pšenice či rýže. Všechny tyto potraviny jsou na škrob bohaté. Již dříve byl škrob v každé spíži správné hospodyně, která jej široce využívala ke škrobení šatů, sukní, ale i ložního prádla či ubrusů.

V dnešní době jsou jiné způsoby, kterými takzvaně naškrobíme okrasné krajkové dečky. Ovšem, na škrob bychom neměli zapomínat. Jedná se o skvělého pomocníka, kterého lze využít při úklidu a jiných každodenních činnostech.

Odstraňovač skvrn

Z škrobu a vody vytvořte hustou směs. Touto směsí potřete skvrnu na oblečení či jiné textilii. Nyní nechte škrob uschnout a poté jej vydrolte nebo jemným kartáčkem odstraňte.

Pokud je skvrna stále neodstraněna, postup opakujte. Nyní oblečení vyperte běžným způsobem. Škrob dokonale absorbuje čerstvé skvrny od červeného vína, ale i mastnoty a jiné nečistoty. Pokud chcete rychle odstranit čerstvé již nezaschlé skvrny, nasypte na ně škrob, jemně rozetřete a nechte působit přibližně třicet minut.

Ekologie a zdravotní nezávadnost

Malé děti někdy lze uhlídat jen stěží. Rády vše ochutnávají a strkají si prsty do úst. Ještě k tomu, když něco vytváříte nebo vyrábíte. Proto bude jistě efektivní malým dětem vyrobit netoxické lepidlo. Takové lepidlo vyrobíte jednoduše. Budete potřebovat:

  • škrob
  • studenou vodu
  • kastrol

Škrob rozpusťte ve studené vodě a pomalu, velmi pomalu lijte do vroucí vody. Míchejte do zhoustnutí. Po vychladnutí použijte jako lepidlo na papír.

Absorpce pachu a čistič

Má vaše dítě plyšáky, které nelze prát, ale už mírně zapáchají a jsou “ušmudlané”? Vložte hračku do sáčku, zasypte škrobovým práškem a několikrát sáček protřepte. Poté sáček neotevírejte a nechte jej tak do druhého dne.

Další den hračku pořádně vytřepte. Takto lze vyčistit i matraci. Nasypte škrob na matraci, nechte působit a poté pořádně vysajte. Zbavíte se tak zápachu.

Proti potu

Ať už je léto či zima, neustále se potíte? Jenže jak na ten nezvladatelný pot, když nechcete používat chemické deodoranty a antiperspiranty obsahující aerosoly a jiné chemické sloučeniny? Můžete své paže zasypat škrobem. Škrob je velmi účinný bojovník proti pocení a následnému nevábnému pachu.

Leštidlo

Při jarním, ale i vánočním úklidu jistě uvítáte levného a ekologického pomocníka, který vám pomůže vyleštit veškeré skla – okna, stůl a jiné. Z octu, škrobu a horké vody vytvořte směs, kterou nastříkáte na skleněný předem umytý povrch. Nyní bude stačit, když papírovou utěrkou nebo hadříkem z mikrovlákna sklo vyleštíte.