Na lustry se při úklidu často zapomíná a tak nevydávají dostatek požadovaného světla

Lustry bývají dominantním prvkem každé místnosti a jejich údržbě je potřeba věnovat nějaký ten čas. Zaprášený lustr nepůsobí příliš reprezentativně, navíc usazený prach snižuje kvalitu osvětlení.

Prach se doma běžně usazuje, ale zatímco poličky a jiné povrchy utíráme minimálně jednou týdně, s lustry už to tak veselé není. K čištění lustru je potřeba vytáhnout schůdky nebo si vzít na pomoc židličku, abychom na něj dosáhli. Právě tyto složitosti okolo nás často odrazují od pravidelného čištění lustrů.

Prach z lustrů by se měl odstraňovat při každém větším úklidu a minimálně dvakrát ročně je umýt/vyčistit důkladně. Díky tomu nejenže budou vypadat lépe, ale i vydávat požadované světlo.

Základem je pravidelná péče

Na lustry se většinu pamatuje při jarních a vánočních úklidech. Jestliže však nehodláte čištěním lustru strávit věčnost, vyplatí se o něj pečovat pravidelně. Pomoci vám může prachovka s delší rukojetí, smetáček či přímo stropní oprašovač, vhodné je i použití běžného vysavače.

Myslete na bezpečí

Při čištění jakéhokoli svítidla jej nejdříve odpojte od zdroje, ať předejdete úrazu, obzvlášť, použijete-li při čištění vodu. Skleněné a křišťálové lustry vyžadují velmi šetrné čištění, proto pamatujte – nic se nevyplácí dělat ve spěchu. Na mytí lustru si udělejte čas.

Správné čistící prostředky a postupy

Čistící prostředek zvolte vždy podle typu svítidla. Na dřevo, plast, textil a kombinované materiály bude stačit vlhký hadr, lze přidat i trochu saponátu nebo použít vlhčené úklidové utěrky. Některým materiálům bude stačit pouze smetáček či štětka na prach nebo vysavač, aby se prach nevířil do okolí.

Na mosazné lustry budete potřebovat speciální krém nebo pastu na mosaz. Případně můžete vyzkoušet babské rady a k čištění mosazi použít roztok octa a soli či kyselinu citronovou.

Křišťálový lustr už dnes nemusíte do puntíku rozebírat. Na trhu se dají sehnat přípravky, které čištění tohoto lustru usnadní. Například sprej, který se na lustr nastříká, ten rozpustí nečistoty a ty stečou z lustru dolů na připravený igelit nebo jinou podložku.

Fotografie: Thespruce, Clean-organized-family-home