Ekologicky šetrná domácnost

Dnes je každý krok, který šetří životní prostředí krokem vpřed. Nemusí přitom vždy jít o radikální řešení, které je drastické a nepohodlné. Začít se dá od naprostých drobností. Třeba tím, že budete nakupovat potraviny tak, aby se nemusely zbytečně vyhazovat.

Ruku na srdce, mnohdy koupíte tolik jídla, že ho nestihnete sníst a poté končí v odpadkovém koši. Zkuste odolat lákavým nabídkám reklam, zdánlivě výhodným cenám, které nabádají člověka nakupovat víc, než je schopen sníst. Mimo potravin lze šetrně nakládat s domácností i při úklidu.

Úsporný a šetrný úklid

Popřemýšlejte nad tím, zda skutečně potřebujete všechny čistící přípravky, které máte doma. Mnohé z nich nejsou šetrné k životnímu prostředí, ani vaši peněžence. Užitečné úklidové pomocníky najdete mnohdy i ve vlastní spíži. Patří sem kuchyňská sůl, ocet, jedlá soda. Poradí si s okny, čištěním myčky či pračky, vodním kamenem, odpadem i toaletou.

Kosmetické přípravky

Od potravin a čisticích prostředků se přesuneme ke kosmetice. Skutečně potřebujete všechny ty sprchové gely, vlasové přípravky, parfémy, dekorativní kosmetiku? Vsadíme se, že když si uděláte v kosmetice inventuru, vyhodíte minimálně půlku věcí, které už možná mají i prošlou lhůtu. I zde lze využít jak se praví 2v1. Například kokosový olej využijete jak v kuchyni, tak kosmetické péči. Rovněž jedlá soda nabízí hned několik uplatnění. Jak v kuchyni, tak při úklidu i v kosmetice – je výtečná jako peeling těla, vybělí zuby a mnoho dalšího využití. Začněte přemýšlet více ekologicky a uvidíte, že budete šetřit nejen přírodu, ale i peníze.

Kouzelná domácnost díky recyklace

Kdo by netoužil po pěkném, útulném bydlení. Ovšem k tomu není zapotřebí pořizovat zbrusu novou domácnost. Mnohdy stačí tapeta, štětce, barvy, lepidlo a šikovné ruce + trocha fantazie či inspirace z internetu. I ze starého lze vytvořit zbrusu něco neokoukaného a šmrncovního.

Úsporné spotřebiče

Zatímco nábytek lze díky šikovnosti ze starého předělat na nový u spotřebičů to bohužel nejde. Ty staré jsou skutečnými žrouty energie. Lépe je volit moderní/chytré spotřebiče s nízkou energetickou třídou. Do budoucna tak šetříte opět nejen životní prostředí, ale i tisíce korun. Totéž platí o úsporných žárovkách a dalších svítidlech, mimo jiné se naučte při odchodu z místnosti na delší dobu zhasínat.

Obrázek: pixabay.com