Kůra z pomeranče může být velmi užitečným pomocníkem v naší domácnosti. Přinášíme vám praktické, ale i neobvyklé tipy, jak s ní naložit.
Pomeranč je plodem pomerančovníku a pochází z tropických oblastí Číny a Vietnamu. Jedná se o nejčastěji pěstovaný citrusový plod, který nemá rád přílišnou vlhkost. Plody pomerančovníku jsou kulaté a dosahují velikosti až 15 cm. Jejich kůra je obvykle zbarvena do sytě oranžové barvy. Dužina pomerančů má podobnou barvu jako jejich kůra a obsahuje velmi šťavnatou, sladkokyselou šťávu. Pomeranče jsou bohatým zdrojem vitamínu C a můžeme je konzumovat buď čerstvé, nebo z nich pomocí lisování vyrobit džus.
Účinný čistící prostředek, ale i nepřítel hmyzu
Slupky pomerančů slouží převážně k výrobě esenciálních olejů a různých tinktur. Jejich využití v naší domácnosti je ale mnohem širší, než se může na první pohled zdát. Čerstvá pomerančová kůra nám totiž může výborně posloužit k vyleštění předmětů, které jsou vyrobené z nerezové oceli. Takovým předmětem je například kuchyňský dřez. Jednoduše si stačí vzít čerstvou slupku z pomeranče a dřez s ní vytřít, jako by se jednalo o houbu nebo hadřík. Dřez bude nejen lesklý, ale bude i lépe odolný vůči dalšímu znečištění.
Výborným pomocníkem je také proti nepříjemnému zápachu. Několik slupek můžeme vložit do lednice, nebo dokonce do odpadkového koše. Výborným bojovníkem je ale i proti zápachu z bot. Jednoduše do nich slupky vložíme, což boty nejen provoní, ale také do sebe absorbují přebytečnou vlhkost. Pokud se pomocí pomerančové kůry pomažeme, budeme nejen vonět svěží citrusovou vůní, ale také od sebe odpudíme nepříjemné komáry. Působí tedy i jako výborný přírodní repelent.
Své využití najde i v kuchyni
Pokud máme doma vlhko, může se stát, že to ovlivní cukr v kredenci, který se začne shlukovat do hrudek. I tomuto jevu můžeme zabránit pomocí kůry z pomeranče. Jednoduše ji vložíme do nádoby na cukr a ona do sebe přebytečnou vlhkost vsákne. Cukr bude nejen správně krystalický, ale od pomerančů chytne i svěží vůni, která následně jedinečným způsobem provoní i naši kávu nebo čaj. Pro jedinečnou vůni lze ale slupky vložit i přímo do hrnečku s čajem. Díky tomu získáme svěží a povzbuzující chuť.
Slupky můžeme ale využít i při péči o naši pokožku. Stačí je umístit do šátku a během sprchování jím jemně otřít pokožku. Pleť tím získá lesk a bude působit zdravěji. Olej, který pomerančové slupky obsahují, pozitivně působí na náš nervový systém a dokáže tak snížit úzkost a dokonce i depresi. Ideálním způsobem, jak jej aplikovat, je použít pomerančový olej při masáži. Může nám ale posloužit i jako podpalovadlo pod oheň, protože slupka pomeranče je vysoce hořlavá.
Zdroj: Kidspot