Smíchejte několik běžně dostupných ingrediencí a vytvořte si nejúčinnější čistící prostředek na znečištěnou troubu

Fotografie: Freepik

Pokud jste zapálenými amatérskými kuchaři a kuchařkami, je u vás doma trouba na pečení zřejmě v neustále permanenci. Aby si spotřebič zachoval stále stoprocentní funkce, je důležité jej čas od času důkladně omýt od tukových částic. S tím vám dokonale pomůže tato levná a efektivní směs.

Směs na omytí znečištěné trouby na pečení

Aby se vaše trouba opět leskla čistotou a vypadala jako nová, nemusíte kupovat speciální přípravky. Postačí vám tyto ingredience:

  • trochu vody
  • 4 až 5 lžic jedlé sody
  • ½ šálku octa

Také si obstarejte rukavice, rozprašovač a lžičku s miskou na umíchání směsi.

Jak postupovat při nanášení výše uvedených ingrediencí?

Nejprve si v misce smíchejte jedlou sodu s trochou teplejší vody, abyste získali hustější pastu. Tu posléze naneste na vnitřní část trouby (bez roštů a plechů) a nechte působit ideálně přes noc. Ráno si nasaďte rukavice a přetřete plochu navlhčeným hadříkem z mikrovlákna, abyste směs změkčili a také ji postříkejte pomocí rozprašovače octem (lze použít jak bílý vinný ocet, tak i ten klasický lihový).

Nechte směs působit asi deset minut (můžete troubu rovněž zahřát pro lepší výsledek). Nakonec vše důkladně omyjte houbičkou namočenou ve vodě a nechte vyschnout. Z té čistoty a lesku vám budou jen oči přecházet. A to vše pomocí velmi levných ingrediencí.

Fotografie: Freepik

Jaké další metody pomohou odstranit uplívající mastnotu z trouby?

Chcete „zabít“ dvě mouchy jednou ranou? Pak použijte k uvolnění a odstranění mastnoty v troubě citronovou vodu. Přidanou hodnotou této metody bude to, že spotřebič i příjemně provoníte.

Do misky z varného skla nalijte trochu vody, přidejte kousky dužiny z čerstvých citronů, zakápněte citronovou šťávou a vložte vnitřku trouby, kterou jste předtím rozehřáli aspoň na 100 °C. Nechte tekutinu vypařovat asi půl hodiny, poté nádobu vyjměte a uvolněné nečistoty setřete hadříkem.

Fotografie: Pixabay

Stejným způsobem lze omývat i vnitřní část mikrovlnky. A v neposlední řadě dejte šanci i kypřícímu prášku do pečiva. Je stejně tak účinný, jako soda. Jednoduše jej smíchejte s vodou, utvořte opět pastu, naneste na mastné skvrny a nechte působit. Se skutečně silnými tukovými vrstvami by si pak měl hravě poradit čpavek, nebo speciální čistící prostředky na trouby. Neopomínejte údržbu tohoto spotřebiče. Prodloužíte tak značně jeho životnost.