Špinavé kuchyňské prkénko se stane historií. Skvělým asistentem při čištění je například ocet

Fotografie: BotMultichill / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Čištění povrchů a nádobí v kuchyni někdy může být pěkný oříšek. Naštěstí existují triky a vychytávky, které vám s jakýmkoliv úklidem mohou pomoci. Takto jednoduše vyčistíte prkénko. 

Čím častěji prkénko v kuchyni používáte, tím větší je pravděpodobnost, že na něm ulpí těžce odstranitelné nečistoty a nevzhledné skvrny. Naštěstí existuje několik triků, díky nimž můžete prkénko snadno a účinně vyčistit. Nemusíte kupovat drahé čisticí prostředky plné chemie. Vyzkoušejte tento přírodní postup a vaše prkénko bude během chvilky opět vypadat jako nové. Díky těmto trikům ušetříte nejen svůj čas a peníze, ale i životní prostředí.

Jak prkénko efektivně očistit

Nejčastěji se prkénka v kuchyni používají pro krájení masa, zeleniny, pečiva a dalších surovin, které mohou povrch prkénka znečistit a zabarvit. Některé nečistoty bývá opravdu obtížné účinně odstranit, a tak jeho znečištění postupně přibývá. Pro vyčištění prkénka vám však stačí pár surovin z vaší domácnosti.

Vyčistěte prkénko solí a citronem

Pro vyčištění dřevěného prkénka se skvěle hodí sůl a citron. Nejprve celé prkénko posypte solí a následně povrch vydrhněte půlkou citronu. K takovému čištění však musíte vyvinout velkou sílu a prkénko drhnout opravdu silně tak, aby z něj šťáva z citronu stékala. Nakonec zbytky nečistot z povrchu seškrábněte a omyjte ho vlažným hadříkem. Nakonec ho nechte důkladně vysušit.

Pokud nemáte k dispozici celý citron, můžete k vyčištění prkénka využít také citronovou šťávu. Tu nalijte na povrch prkénka posypaný solí a pomocí drsné strany houbičky ho důsledně vydrhněte. Nakonec prkénko opláchněte pod proudem vody a omyjte zbytky nečistot. Prkénko nechte dobře vyschnout, aby vám nezplesnivělo.

prkénko, nůžky, bylinky
Fotografie: Freepik

Použijte k vyčištění ocet

Ocet je bezesporu jedním z nejlepších a nejuniverzálnějších čisticích prostředků, které ve své domácnosti máte. Je také základem pro čištění mnoha předmětů a povrchů ve vaší domácnosti. Dřevěné prkénko můžete pomocí octa, vody a peroxidu vodíku skvěle vyčistit a dezinfikovat. Nejprve na něj nastříkejte trochu vody, následně přidejte trochu octa a nakonec trochu peroxidu vodíku. Nechte směs chvíli působit a následně prkénko dobře opláchněte.

Čištění pomocí bělidla

Pokud máte doma bílé plastové prkénko, které se vám nedaří důkladně vyčistit, použijte pro jeho vyčištění bělidlo. Jednoduše napusťte dřez v kuchyni horkou vodou a přilijte do něj půl hrnku bělidla. Ponořte prkénko do tohoto roztoku a 20 minut ho nechte působit. Nakonec pomocí běžného prostředku na mytí nádobí prkénko omyjte a opláchněte pod proudem čisté vody.

Použijte zubní pastu

Pokud se nemůžete zbavit špinavého zabarvení, může vám pomoci obyčejná zubní pasta a prášek do pečiva. Nejprve na prkénko naneste trochu zubní pasty a přisypte trochu prášku do pečiva. Pomocí houbičky, hadříku nebo starého zubního kartáčku prkénko vydrhněte a otřete vlhkým hadříkem. Bude opět jako nové.

Zdroj: Onlinenytt

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]