Petúnie jsou krásné květiny s působivými květy. Mnoho lidí si však myslí, že jde pouze o letničky, což je velká škoda. Se správným postupem a trochou péče totiž bez problémů přežijí zimu. Na jaře vám tak opět mohou dělat radost bez toho, aby bylo nutné kupovat nové sazenice.
Pozor na mrazy
Petúnie jsou citlivé na mráz, takže v našich podmínkách rozhodně nevydrží na běžném záhonu. Pro jejich bezproblémové uchování do další sezóny tak rozhodně nečekejte na první mrazíky. Ukliďte je raději mnohem dřív, než se stihnou vlivem příliš nízkých teplot poškodit. Snažte se tak sledovat předpověď počasí a s dostatečným předstihem si připravte vhodné místo, kde mohou petúnie přečkat chladnou zimu. ¨
Vezměte petúnie do tepla
Až budete brát petúnii do tepla, připravte si pro ní vhodný květináč. Pro přesazení budete potřebovat následující:
- Květináč o objemu zhruba 3 litry
- Drenážní vrstvu v podobě štěrku nebo keramzitu
- Vhodný výživný substrát
Přesazení se snažte provést rychle. Rostlinu ze záhonu vyjměte i s dostatečným kořenovým balem, aby se lépe uchytila. Až bude v květináči, dbejte na to, aby zemina nepřeschla a pravidelně zalévejte.
V případě, kdy petúnie pěstujete v květináči nebo truhlíku, nemusíte rostliny znovu přesazovat. Jednoduše vezměte celou nádobu a přemístěte na vhodné zimní stanoviště. V takovém případě pouze zkraťte jednotlivé výhony na zhruba 10 až 15 centimetrů. Zhruba po dvou měsících v domácích podmínkách opatrně vyměňte vrchní dva centimetry zeminy za novou úrodnou půdu.
Zimní prostřih petúnií
Aby na jaře rostliny petúnie krásně obrazily a mohly vytvořit nové květy, budou potřebovat jemný prostřih od starých výhonů. Právě to je vhodná doba i pro případné namnožení. V další sezóně tak bez problémů můžete mít rostlinek mnohem více.
Pro množení petúnie ostříhejte řízky o délce kolem 10 centimetrů. Spodní listy odstraňte. Snažte se vybírat zdravé a vitální části rostliny, protože u nich bude nejlepší šance na úspěšné zakořenění a rozmnožení.
Takto připravené řízky umístěte do sypkého výživného substrátu. Zapíchněte je alespoň dva centimetry pod povrch půdy. Dbejte na dostatečnou zálivku a řízky zakryjte, aby byla udržována vyšší vlhkost pro snazší zakořenění.
Zhruba po 14 dnech začnete pozorovat první rostoucí lístky, což je jasná známka, že se řízky ujaly. Dále pokračujte v pěstování malých sazenic. Dbejte na pravidelnou zálivku a pro lepší prospívání přidejte občas také hnojivo.
Až bude na rostlinkách zhruba 6 listů, opatrně je zaštípnete pro bohatší větvení a lepší kvetení. V takovém přípravném stádiu vydrží klidně až do jarní sezóny, kdy je jednoduše přesadíte do truhlíku, na záhon nebo do většího květináče.