Využijte koupelnu k posílení svého zdraví díky otužování

Možná si nyní kladete otázku, jak využít koupelnu k posílení svého zdraví? Jednoduše – začněte se otužovat. Otužování se netýká pouze koupání v rybníce či jezeře plného ledu. I ti, kteří se neváhají ponořit v zimě do vody a plavat mezi kusy ledu museli nějak začít. Jak jinak začít lépe, než doma a postupným zvykáním si na snižování teploty vody i teploty ovzduší.

Jakmile někdo slyší otužování, naskočí mu husí kůže a okamžitě prohlásí, že by otužování nedal. Věřte, že to zvládne úplně každý. A dokonce se doporučuje začít už u dětí.

Mezi největší benefity otužování patří

  • Prevence proti nachlazení a chřipce (zvyšování imunity)

  • Zrychlení metabolismu (podpora hubnutí)

  • Léčení vysokého krevního tlaku

  • Zlepšení psychického stavu

  • Snížení stresu

  • Lepší nálada

  • Zlepšení pružnosti cév

  • Zlepšení celulitidy či prevence proti ní

  • Omlazení pleti

Budete zdravější a ušetříte za teplo

To je pouze hrstka zdravotních benefitů, otužování má bezesporu ještě mnohem širší škálu pozitivních účinků na tělo i mysl člověka. Jak jinak začít lépe, než doma v prostředí, které důvěrně známe a nic nám nehrozí. Navíc se doporučuje začít pozvolna, třeba tím, že snížíte doma teplotu a nebudete zbytečně přetápět. Ušetříte tak i peníze za teplo a budete méně náchylní na onemocnění.

Otužování ve vaně a sprše se liší. Pokud máte vanu a rádi se koupete, můžete začít také tím, že snížíte teplotu vody. Na konci si alespoň nohy umyjte proudem studené vody. Postupně pak přidejte k nohám i ruce a opláchněte si studenou vodou obličej.

Ve sprše se nejdříve osprchujte v teplé (ne horké) vodě, pak ubírejte teplotu a moc nad tím nepřemýšlejte. Pokud si netroufáte pustit studenou vodu na celé tělo, stačí ze začátku vlažná a opět sprchujte postupně, jak se budete cítit studenou vodou pouze nohy, zadek, ruce a opláchněte si obličej. U dalšího sprchování uberte teplotu ještě více a postupujte stejně, až ucítíte, že zvládnete studenou vodu i na hrudník a časem i na záda. Nikam nepospíchejte, dopřejte si čas na tuto změnu.

Ať už se koupete nebo sprchujete, skončete vždy studenou vodou a pokaždé se snažte udělat o krok více. Posunout se dál. Mimo to, že otužování prospívá zdraví, nebudete tak choulostiví, ušetříte také za vytápění domu a za spotřebu teplé vody.

Obrázky: onlymyhealth, thetimes