Sousedské spory lze snadno řešit pomocí stanov SVJ. Pokuty za jejich nedodržování si majitelé dobře rozmyslí

Fotografie: Depositphotos

Řešení sporů mezi sousedy ve společenstvích vlastníků jednotek (SVJ) může být poměrně náročný úkol. Ale splnit se musí.

Ke sporům mezi sousedy v rámci SVJ dochází často a vždy je nutné pečlivě zvážit všechny aspekty dané situace. Nejprve je nezbytné identifikovat příčinu sporu a pokusit se o to, aby sousedé vedli otevřenou a konstruktivní komunikaci, přičemž cílem by mělo být najít vzájemně přijatelné řešení. To znamená dohodnout se. Je však možné, že zúčastněné strany se na vhodném postupu a řešení shodnout nedokáží.

Všichni v SVJ mají práva i povinnosti

Základní pravidla, která mají být obyvateli bytového domu pod správou SVJ dodržována, by měla být zapsána ve Stanovách SVJ. Stejně tak jako sankce za jejich porušování, uvádí web Sousedé. Pokuty jsou následně exekučně nebo soudně vymahatelné.

Při sousedských sporech lze zkusit několik možností. Jednou z nich je podat stížnost u výboru společenství vlastníků. Dále je možné zařazení daného sporu do programu na shromáždění vlastníků. Tam totiž mohou všichni členové SVJ diskutovat a společně hledat řešení. O nejlepším postupu pak mohou hlasovat a výsledek hlasování, který bude uveden v zápisu ze shromáždění, bude pro členy závazný.

Pokud provinilý soused nebude dbát různých výzev a upozornění vzešlých ze shromáždění SVJ, mohou se poškození obrátit na právního poradce. Ten může pomoci najít řešení, které bude respektovat práva i povinnosti obou stran. Obrátit se můžete také na mediátora. Tento prostředník ve vašem sousedském sporu vám bude naslouchat a poradí, jak se vypořádat s daným konfliktem. Jestliže všechny uvedené možnosti selžou a spor nadále pokračuje, je možné podat sousedskou žalobu. Na jejím základě můžete požadovat, aby soused dodržoval pravidla.

Pokuta až 10 000 Kč hrozí za nesprávné sekání i nesekání trávy. Záleží i na prostředku a lokaci

Nepůjde-li to po dobrém…

Pokud to však ani tehdy nepomůže, je možné mu v exekuci ukládat opakované pokuty až 100 tisíc korun. Tento krok byste však měli dobře zvážit. Náklady budou vysoké a výsledek nejistý. Sousedé by vždy měli preferovat mimosoudní cestu a měli by se dokázat dohodnout. Nedohodnou-li se sousedé, jak se mají dohodnout národy? Smířlivá cesta vede vždy k lepšímu dlouhodobému soužití a minimalizaci dalších případných konfliktů.

Jestliže při sousedském sporu v SVJ někdo z vlastníků svým konáním závažně porušuje sousedské vztahy, domovní řád, interní předpisy a dohody, případně neplatí příspěvky do společných fondů, existují zákony a sankce, které ho k tomu přinutí.

A o jakých sousedských sporech je vlastně řeč

Někdo pouští hlasitě hudbu a ruší noční klid nadměrným hlukem, jiný znečišťuje společné prostory, další nechává odpadky na chodbě anebo parkuje někomu na jeho vyhrazeném stání či nezamyká dům. A to je jen nepatrný výčet toho, co všechno se může mezi sousedy odehrát. Jedni upřednostňují svá práva, a přitom zapomínají, že práva má i jejich soused. A mnoho z nich vyplývá z různých směrnic a interních předpisů, případně přímo z občanského zákoníku.

Naučil souseda odnášet odpadky
Fotografie: Pixabay

Jak ovšem všechny obyvatele domu přimět, aby tato pravidla dodržovali? Někdy je to skutečně nadlidský úkol. K nejzávažnějšímu porušování pravidel dochází při neplacení záloh do společných fondů na investice a údržbu společného majetku, píše web Týden. Tyto pohledávky mohou SVJ vymáhat klasickou soudní žalobou nebo exekučně. Na webu BydlímeÚtulně jsme také psali, jaké sankce čekat při neplacení záloh na služby spojené s užíváním bytu.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*