Špatné ovzduší v domácnosti představuje riziko. Zlepšit ho však lze pomocí jednoduchých fíglů

Fotografie: Depositphotos

Dýchací cesty jsou důležité, a tak je třeba o ně náležitě pečovat. S tím se pojí i kvalita vzduchu v místnostech, kde trávíte nejvíce času. Pokud není dobrá, je nutné ji zlepšit.

V průměru lidé tráví dvě třetiny svého života uvnitř obytných budov. Kvalita vzduchu v místnosti je proto rozhodujícím faktorem pro zdraví a tělesnou pohodu – zejména v dobách koronaviru. Obtíže jsou častější zejména na podzim a v zimě, protože suchý vzduch (kvůli topení) dráždí krk, oči a nosní sliznice, masivně je namáhána ale i pokožka. Jestliže je v bytě naopak příliš chladno a vlhko, hrozí plísně, jejichž jedovaté spory se mohou nepozorovaně dostat do dýchacích cest. Níže najdete pár konkrétních tipů, jak zlepšit vnitřní klima v chladném období. Správná vlhkost je pouze jedním z mnoha důležitých aspektů.

Úpravy přináší pohodlnější dýchání

Vlhkost v místnostech by se měla pohybovat mezi 40 a 60 %. Pokud je nad tento průměr, hrozí vznik plísně. Jestliže chcete zkontrolovat, zda je vlhkost nižší, ale nemáte vlhkoměr, můžete si udělat rychlý test, i když trochu nepřesný. Vezměte si z lednice třeba dobře vychlazenou láhev piva. Po 5 minutách by měla zvenku trochu zvlhnout, pokud se tak nestane, vlhkost je příliš nízká. Existuje nespočet možností, jak se suchým topným vzduchem něco udělat zvýšením vlhkosti v bytě. Ať už po sprchování necháte dveře koupelny otevřené, nebo na ohřívač postavíte misky s vodou – to vše lze vyzkoušet.

Někteří dávají na topení i použité kávové filtry, jež také zajistí příjemnou vůni. I sušák plný prádla zvyšuje vlhkost. Měli byste si však dávat pozor, abyste nepoužili příliš mnoho pracího prášku. Pokud se zbytky pracího prostředku odpaří, znečišťuje to vzduch v místnosti. Ohřátý vzduch může také vysoušet nosní sliznice a vést k nepříjemnému pocitu pálení. V obchodě je pro tyto případy k dostání nosní sprej se slanou vodou. Můžete si ho ale vyrobit i sami. Vezměte 300 ml převařené vody, 3 g mořské soli a špetku jedlé sody a roztokem pak naplňte sterilní lahvičku s rozprašovačem (např. z prázdného nosního spreje).

Další dobré tipy na zlepšení kvality vzduchu

Není neobvyklé, že vás netrápí teplý vzduch ze samotného topení, ale jde spíše o jemný prach, který se nahromadil mezi lamelami a nyní víří místností. Pokojové rostliny mají několik výhod pro kvalitu vnitřního klimatu. Na jedné straně opatrně zvyšují vlhkost, na druhé straně také zvyšují obsah kyslíku. Výzkumníci NASA navíc zjistili, že některé rostliny, jako je břečťan nebo dračinec, filtrují škodliviny ze vzduchu. Mimochodem, existuje mnoho pokojových rostlin, jež se obejdou bez denního světla, nebo ho potřebují pouze hodně málo – ideální pro koupelnu a ložnici.

Fotografie: Pixabay

Správné větrání je to nejlepší pro zdravé klima v místnosti, které nejen předchází mokrým oknům a plísním, ale také zajišťuje potřebnou akumulaci vzduchu. V zimě je mnoho bytů více zasaženo jemným prachem a látkami znečišťujícími ovzduší než rušná ulice. Přes zimu by v bytě samozřejmě mělo být také přiměřeně bezprašně. Před použitím speciálních čisticích prostředků byste si však měli dvakrát položit otázku, zda jsou opravdu nutné – zvláště pokud kvůli chladu nedochází k dostatečnému větrání.

Zdroj: Genialetricks

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]